Autor námětu epizody, za níž čelí kritice Stropnický, nám řekl, jak to celé bylo

24.10.2014 17:00

Ministr obrany a policejní šéf Kriminálky Anděl v jedné osobě způsobil značný rozruch. Stalo se tak poté, co byla odvysílána epizoda s názvem Mise, kde je armáda líčena poněkud nešťastně a v rozporu s realitou. Ke zmíněnému dílu se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil i autor původního námětu. Zdůraznil, že jde o dramatické, fiktivní dílo, nikoli dokument či publicistiku. On sám si práce vojáků podle svých slov velice váží.

Autor námětu epizody, za níž čelí kritice Stropnický, nám řekl, jak to celé bylo
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický

Kvůli seriálovému dílu Kriminálky Anděl, nazvanému příhodně „Mise", teď čelí ministr obrany Martin Stropnický (ANO) tvrdé kritice. Vystupuje tu totiž proti „chuligánské" armádě, která navíc kšeftuje s drogami z Afghánistánu. Velkou nelibost také vzbudila replika seriálového policejního šéfa. „Nezlobte se na mě, ale nějaká mezinárodní pověst a rotace Afghánistánu je mi ukradená," pravil v epizodě seriálu Kriminálka Anděl policejní plukovník Tomeček, ztvárněný právě Stropnickým. V seriálu se také řeší problém obchodování členů vojenské jednotky s opiem.

Serveru ParlamentníListy.cz poslal své vyjádření také autor námětu do seriálu Vítězslav Jareš a popsal, jak celý díl vznikal. „Příběh měl vývoj. V první fázi bylo důvodem pro vraždu vojáka Hájka ve výtahu to, že syn plukovníka Peterky byl s Hájkem na misi v Afganistanu, kde si udělali s kolegy párty, opili se a Hájek vyprovokoval mladého Peterku ke hře známé jako ruská ruleta, při níž se mladý Peterka zastřelil. Vojáci to zakamuflovali jako sebevraždu, aby neměli malér. Otec plukovník Peterka se to dozvěděl a tak se Hájkovi pomstil,“ popisuje Jareš.

Jenže pak podle jeho vyjádření došlo ke změně zadání, protože ostatní tvůrčí profese si žádaly více napětí i drog. „Po této první verzi, která skončila ve fázi scénosledu, jsem dramaturgem a kreativním producentem byl zaúkolován, abych v rámci větší dramatičnosti přidal do příběhu drogy, vraždy, mrtvé tělo na střelnici, násilí na ženách. Úkolem scenáristy je poslouchat, tak jsem se snažil zadaný úkol splnit,“ konstatuje jeden z tvůrců.

Jde o kolektivní vinu

Vítězslav Jareš však tvrdí, že v prosinci 2011 byl vývoj scénáře zastaven s tím, že Mise se údajně točit nebude. Další díly se měly psát na motivy skutečných událostí. To, že se tento díl s názvem Mise nakonec natočil, se autor námětu údajně dověděl až z upoutávek tři dny před vysíláním.

„Finální verzi scénáře, kde jsou zakomponované i nové postavy, napsal Miroslav Vaic, jak jsem zjistil z titulků. Takže se jedná o kolektivní `vinu` několika lidí. Jedná se ovšem pouze o dramatické, fiktivní dílo,“ zdůraznil Jareš. „Není to dokument, nebo publicistika. Já sám si práce našich vojáků velmi vážím,“ dodal Jareš na závěr svého vyjádření.

K problematické epizodě se vyjádřila pro Týden.cz armádní mluvčí Jana Růžičková: „Realita je od seriálové fikce naprosto odlišná. To, jakým způsobem byli vykresleni vojáci, bylo velmi nešťastné a pro vojáky šokující. V očích veřejnosti to výrazně sráží jejich náročnou a nebezpečnou práci, kterou ve prospěch této země a jejích občanů odvádějí," uvedla.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartošek jako Hitler? Okamura má za srovnání pykat, hrozí imunitní výbor

19:47 Bartošek jako Hitler? Okamura má za srovnání pykat, hrozí imunitní výbor

Lídr SPD Tomio Okamura v debatě o korespondenční volbě na půdě Poslanecké sněmovny označil místopřed…