Až Rom nebo lesba uslyší pana Křečka... Poslední prásknutí dveřmi Anny Šabatové

14.02.2020 7:31

Končící ombudsmanka Anna Šabatová cítí po zvolení Stanislava Křečka za svého nástupce smutek. V rozhovoru pro Deník N však prohlásila, že úřad ombudsmana Křečka přežije. Navíc podle Šabatové možná nastal čas předefinovat celý úřad ombudsmana v lidskoprávním duchu.

Až Rom nebo lesba uslyší pana Křečka... Poslední prásknutí dveřmi Anny Šabatové
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Smutek Šabatová cítí, protože se snažila být ombudsmankou pro všechny, zatímco Křeček dává podle jejího názoru jasně najevo, že bude zastupovat především lidi z majority. Člověk takto myšlenkově nastavený by podle končící ombudsmanky neměl vykonávat úřad Veřejného ochránce práv. Vůbec na tu funkci neměl kandidovat.

Když Rom, lesba nebo člověk s postižením od ombudsmana uslyší, že diskriminace není, začne pochybovat o tom, zda se na kancelář vůbec obrátit. Klesá důvěra lidí a zranitelných skupin v úřad ochránce práv. Pokud ji ale překonají, věřím, že se k nim instituce zachová v souladu se svým posláním,“ uvedla Šabatová.

Anketa

Máte rádi Stanislava Křečka?

95%
5%
hlasovalo: 32336 lidí
Má však také za to, že Křeček nemůže úřad změnit tak radikálně, jak si možná teď představuje, protože to zákon stanovuje, čemu se má ombudsman věnovat. A v úřadu pracují profesionálové, kteří jsou si svých povinností vědomi.

Řeknu to takhle: kormidlo kanceláře ombudsmana se nedá otočit o 180 stupňů. Dokonce se nedá otočit ani o 90 stupňů. Dá se trochu uhnout ze svého směru, a lidé to ani nemusí moc poznat. Ale úřad jede dál a lidé v něm jsou solidní a pracovití.

Dá se proto podle ní říct, že úřad přetrvá i po Křečkovi. Šabatová tím prý vůbec nenaráží na jeho věk. Je mu sice 81, ale jsou lidé, kteří jsou v tomhle věku fit a pracují ze všech sil. U Křečka je podle Šabatové problém v tom, co veřejně říká, aniž by vzal v potaz, co mu ukládá zákon.

Šabatová je také přesvědčena, že přišel čas předefinovat úřad ombudsmana.

„Bylo by, myslím, taky dobré se nad tou institucí zamyslet jako nad celkem. Předefinovat v lidskoprávním duchu všechny oblasti, ale současně zanechat praktickou možnost vést konkrétní šetření. Protože to je nesmírně dobrý zdroj informací. Když něco někde nefunguje, najednou vám v té oblasti vyskočí počet podnětů a stížností. A vy víte: aha, tady asi bude nějaký problém, na to bych se měl zaměřit. Před několika lety jsme třeba řešili, že lidem zmizela voda ze studní. To souvisí s aktuálním problémem sucha. A ukázalo se, že to bylo kvůli zkušebním vrtům, které se dělaly bez povolení. My jsme na to upozornili a řekli, že by měly i tyhle vrty mít povolení, protože to může mít dopad i na ostatní lidi. A to jsou věci, které by vás bez těchto konkrétních podnětů v životě nenapadly,“ popsala svou představu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…