Až se do nemocnic nahrnou „běžní“ pacienti... Vrchní sestra významné nemocnice má obavy, bude hůř

08.05.2020 7:09

„Myslím, že na onemocnění covid-19 si budeme moci zvyknout a budeme ho muset včlenit do našich životů,“ řekla v rozhovoru pro DVTV vrchní sestra z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Lenka Kramářová. Problém českého zdravotnictví vnímá v nedostatečném počtu zdravotních sester. To se projeví paradoxně nyní, kdy skončí současná omezení a běžní pacienti se nahrnou do nemocnic.

Až se do nemocnic nahrnou „běžní“ pacienti... Vrchní sestra významné nemocnice má obavy, bude hůř
Foto: Repro DVTV
Popisek: Vrchní sestra z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Lenka Kramářová

Anketa

Kdo je vám sympatičtější?

hlasovalo: 29536 lidí
Oddělení Kramářové se začalo soustředit na boj s nemocí covid-19 krátce poté, co na něj dorazil třiapadesátý taxikář Robert Markovič ve velmi vážném stavu. Mediálně známý muž, jenž byl hospitalizován od 10. března, na přelomu března a dubna podstoupil jako první v Česku léčbu lékem Remdesivir. V úterý byl téměř po dvou měsících propuštěn do domácí péče.

Nejvíce dle Kramářové bylo na jejím oddělení šest pacientů. Byli však připraveni i na možný příliv většího množství pacientů.

„Ta práce je náročná tak nebo tak,“ podotýká vrchní sestra s tím, že personál jejího oddělení se s náročnými úkony setkával nejen během nynější pandemie. Zároveň upozorňuje, že kromě pacientů s koronavirem museli zároveň ošetřovat i další nemocné. „Ta práce se nezměnila, ale změnila se její forma,“ upřesnila s poukazem, že změna byla zejména ve větším množství ochranných pomůcek.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:

Za aktuální rozvolňování opatření je ráda, jelikož se „takto nedá žít věčně“. Ráda by byla, aby některé věci z aktuální situace zůstaly i po konci nynější situace. Narážela tak na zvýšenou hygienu rukou, uklizené dopravní prostředky či dezinfekci v obchodech.

V nemocnici prý ale k pacientům i bez pandemie přistupují s nastavenými procesy, které jsou neměnné, jelikož na jejím oddělení často leží infekční pacienti.

„Myslím si, že si na toto onemocnění budeme moci zvyknout a budeme ho muset včlenit do našich životů,“ podotkla.

Problém našeho zdravotnictví spatřuje v nedostatečném počtu zdravotních sester. Ten se dle ní objeví paradoxně až s odezněním současných opatření, kdy lidé s ostatními onemocněními přijdou řešit své potíže. Tipuje, že v její nemocnici chybí až „desítky blížící stovce“ zdravotních sester. Některá lůžka nemohou být k dispozici, jelikož je nemá kdo obsluhovat.

„Nemáme (zdravotnický personál) kde brát, nabíráme nové zaměstnance, ale ze zdravotních škol jich přichází strašně málo,“ upozornila. Doufá, že se počet zdravotních sester brzy zvětší i s jejich prestiží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…