Až se zhroutí civilizace... Václav Cílek napsal chladně a stručně, co dělat

27.10.2015 11:09

Geolog a klimatolog Václav Cílek se pro server Echo24.cz rozepsal, jak přežít zhroucení civilizace. Ve své eseji se vrátil ke knize sovětského spisovatele Nikolaje Michajloviče Verzilina „Ve stopách Robinsonových“. Tato publikace se dle něj stala „kultovní“ pro lidi připravující se na zhroucení západní civilizace.

Až se zhroutí civilizace... Václav Cílek napsal chladně a stručně, co dělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Cílek

„Verzilin vzpomíná na starý příběh ruských revolucionářů-děkabristů, kteří byli na dvacet let uvrženi do vězení a zbaveni – podobně jako Robinson Crusoe – toho nejnutnějšího. Podařilo se jim však chovat si v cele kuřátka a dokonce pro potěchu vypěstovat konvalinky, které si jako zvláštní dárek dávali k narozeninám,“ popisuje Cílek a zmiňuje i to, že vězni si vypěstovali jahody. 

„Za druhé světové války se v postavení robinsonů odříznutých od okolního světa ocitlo celé město – Stalingrad. Letecké útoky zničily většinu skladů a v městě zavládl krutý hlad,“ popisuje Cílek s tím, že obyvatelé začali hledat jedlé rostliny, například penízek rolní, sbírali houby a živili se vším, co dokázali nalézt. 

„Ale i v samotné Vídni byl po obou světových válkách takový hlad, že se městské parky a dokonce i zahrada samotného Hofburgu stala velkou zeleninovou zahradou, aby uživila své obyvatele. Bukové lesy kolem Vídně jsou mladé, protože stromy byly vykáceny na topení. Jen malý, dodnes udržovaný záhon uprostřed bývalé císařské zahrady připomíná tyto doby, ale jen málokdo chce vzpomínat,“ podotýká Cílek. Připomíná i poválečné období, kdy socialistické režimy dle něj rovněž podporovaly zahrádkářství. „Ve státní správě hmotných rezerv tehdy bylo jídlo na 6–12 měsíců, ale dnes má většina evropských států jen jednoměsíční zásoby potravin. Nějaká forma hospodářské blokády či přerušení mezinárodního obchodu by pro část populace znamenala riziko hladomoru, jaký dnes ohrožuje například Sýrii,“ pozastavuje se Cílek. 

Svou esej uzavírá konstatování, že když se ptal svých amerických kolegů, jaká poezie se čte na Wall Street, tak se pozastavovali. „Protože i pouhé vlastnictví podobné knihy by profesionálního ekonoma v očích jeho kolegů diskvalifikovalo. Naproti tomu je dovolené číst Clausewitze a Umění války,“ uzavírá.

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zánik strany! Piráty ovládla divná skupina.“ Na Bartoše se zle valí minulost

7:47 „Zánik strany! Piráty ovládla divná skupina.“ Na Bartoše se zle valí minulost

Po volbách někteří členové České pirátské strany opustili její řady. Nedávno pedagog Petr Daubner, k…