BIS: Extremisty zajímaly podzimní volby a protivládní protesty

31.01.2013 14:10

Hlavními událostmi pro extremisty byly závěrem loňského roku krajské volby a protivládní protesty. Aktivity ohrožující demokracii v Česku se ale neobjevily. Uvedla to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve zprávě o vývoji na extremistické scéně v posledním čtvrtletí roku 2012, kterou dnes zveřejnila na svém webu.

BIS: Extremisty zajímaly podzimní volby a protivládní protesty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odbory uspořádaly na Václavském náměstí demonstraci proti vládě. Pak se demonstrující přesunuli na Národní třídu

Zpravodajci uvedli, že pro pravicové extremisty byly nejvýznamnější událostí říjnové krajské volby. Dělnická strana sociální spravedlnosti, jejich politický zástupce, nakonec nezískala jediného zastupitele. "Výsledky voleb opětovně potvrdily, že ani složitá společensko-ekonomická situace v některých regionech ČR nutně neznamená vyšší podporu populistickým a zkratkovitým řešením této politické strany," píše BIS.

Na krajní pravici byli podle kontrarozvědky aktivní zejména na internetu také Autonomní nacionalisté. Levicová scéna se hlavně připojovala k protivládním protestům spojeným s připomínkou sametové revoluce 17. listopadu. Jedinou samostatnou akcí byl tehdy podle BIS protest anarchistů před věznicí v Praze na Pankráci na podporu "tykadlového řidiče" Romana Smetany.

Jako závažný označují zpravodajci případ z Polska, kde policie zadržela počátkem listopadu vysokoškolského učitele chemie Brunona Kwiecieńa podezřelého z přípravy teroristického útoku. Muž ale podle poznatků BIS nemá kontakty s českými extremisty ani s jinými lidmi z Česka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

reklama

autor: joh

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Ekonomika

Pořád od vás slyšíme to stejné, že je třeba šetřit. To ale nidko nerozporuje, jen se ptám, kdy poroste naše životní úroveň? Ta totiž stále klesá. Co děláte proto, abychom dorovnali ostaní vyspělé státy? Přeci i životní úroveň je něco, co je třeba řešit. A když už jste u těch úspor, kdy stát bude še...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

9:31 94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

Kdo se letos rozhodl pořizovat sladkosti do mikulášské nadílky na poslední chvíli, toho dost možná č…