BIS: Sundat Zemana! padlo. Ale problém. Kavárna zapláče

01.12.2020 10:27

Podle analytika Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Jakuba Jandy nazrál čas zbavit definitivně Miloše Zemana prezidentského úřadu. Senátor Václav Láska s ním sice souhlasí, ale upozorňuje, že to nevyjde. Většina poslanců se pravděpodobně postaví proti a v tu chvíli celá akce skončí dřív, než pořádně začne.

BIS: Sundat Zemana! padlo. Ale problém. Kavárna zapláče
Foto: Repro Facebook Milion chvilek pro demokracii
Popisek: Václav Láska (SEN 21) na Staroměstském náměstí
reklama

Prezident Miloš Zeman žádá po BIS informace o ruských špionech aktivně působících v České republice. Odborníci se shodují v tom, že na to prezident nemá právo a že překročil hranice stanovené mu zákonem.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19?

27%
62%
hlasovalo: 33880 lidí

Podle analytika Jakuba Jandy proto definitivně nazrál čas Zemana zbavit úřadu prostřednictvím podání žaloby pro velezradu k Ústavnímu soudu ČR.

„Tohle není hra, to je útok na bezpečnostní obranný pilíř naší republiky a ti, co mají konat na jeho obranu, zatím zbaběle mlčí nebo se vymlouvají,“ konstatoval Janda.

Připustil však, že Senát již jednou žalobu na prezidenta podat chtěl a vše ztroskotalo na Sněmovně.

To připomněl i senátor Václav Láska.

„Vzpomeňte si, prosím, že Senát už jednou konal. Sestavil a schválil precizní ústavní žalobu na prezidenta o sedmi skutcích. Žalobu, jejíž právní úroveň chválili i významní ústavní právníci. K podání žaloby na prezidenta musí dát souhlas Sněmovna a tak Senát šel s žalobou do Sněmovny. A vzpomenete si na to, jak to tam probíhalo? Žádná diskuze o popsaných skutcích, žádná diskuze o právní kvalifikaci, žádná diskuze o důkazním stavu. Jen výkřiky o senátní špíně a postříkání nenávistí. Primitivní diskuze dávající jasně najevo 'na prezidenta nesahejte, vy nenávistná lůzo!‘ To je názor, která zastává většina ve Sněmovně,“ podotkl Láska.

Pokud se má něco změnit, tak je to podle Lásky v prvé řadě poměr sil ve Sněmovně tak, aby skutečně bylo možné jednat. Ale poměr sil ve Sněmovně mohou změnit jen voliči ve volbách, které pravděpodobně proběhnou až příští rok na podzim.

Jakub Janda udeřil na Sněmovnu

Václav Láska udeřil na Sněmovnu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…