BIS? Toto jsem zažil, řekl Václav Klaus. Merkelová a potentáti? Proběhla schůzka

06.12.2020 18:52 | Zprávy

„Opakovaně mi volali tihle potentáti. Angela Merkelová uspořádala několik x-hodinových setkání se mnou,“ vzpomenul pro podcast Insider bývalý prezident Václav Klaus na mnohahodinové debaty ohledně jeho nesouhlasu s podepsáním Lisabonské smlouvy. Zmínil, jaký měli s německou kancléřkou vztah a zhodnotil její působení v politice či její spolupráci s francouzskými představiteli. Ohledně domácí politické scény Klaus připojil slova i ke svému nástupci Miloši Zemanovi. Došlo též na Zemanův požadavek ohledně ruských agentů k Bezpečnostní informační službě (BIS).

BIS? Toto jsem zažil, řekl Václav Klaus. Merkelová a potentáti? Proběhla schůzka
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Václav Klaus

Klaus pro Insider vzpomenul na to, jak varoval před Lisabonskou smlouvou a sváděl tehdy „marný boj“. Kritizoval, že tehdy Lisabonskou smlouvu podepsal premiér Mirek Topolánek, který přitom měl za sebou tehdy nejsilnější parlamentní stranu, kterou byla ODS. Ta v té době přijmutí této listiny přitom příliš nevítala.

Svůj „marný boj“ o nepodepsání tohoto dokumentu, který dosti pozměnil uspořádání a integraci v Evropské unii, tehdy Klaus sváděl pod tlakem našich činitelů, ale i zvenčí. Vzpomenul, že mu volalo tehdy mnoho evropských lídrů včetně německé kancléřky Angely Mekelové. „Opakovaně mi volali tihle potentáti. Angela Merkelová uspořádala několik x-hodinových setkání se mnou,“ vzpomíná bývalá hlava státu s tím, že ho kancléřka pozvala na setkání nedaleko Berlína a na jednání dorazil i německý prezident Roman Herzog.

Naopak David Cameron Klause podporoval, aby setrval, že jakmile on vyhraje volby, tak že se za Británii přidá a nepodepíšou oba.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

19:08 Obama „srazil“ Harrisovou. Co se dělo pár hodin před koncem Bidena? Zveřejněno

V neděli oznámil prezident USA Joe Biden, že nebude obhajovat prezidentský post a místo sebe do Ovál…