„Nelze garantovat, že by se například v Sýrii na té či oné straně neangažoval žádný náš občan,“ řekl Šubert. „Děláme maximum, abychom věděli, zda nějaký radikál, který bojoval v zahraničí, kde získal výcvik a zkušenosti, vstupuje na území našeho státu,“ dodal mluvčí s tím, že by pak mohl v Česku podnikat teroristické útoky nebo násilné akce. „V této chvíli v tomto smyslu ale nemáme informaci o bezprostředním riziku,“ zdůraznil Šubert.
Konkrétní počty, kolik Čechů bojuje v zahraničních konfliktech, nechtějí české tajné služby komentovat
Dodal, že BIS nemá informace, že by někdo z Čechů veřejně mluvil o své připravenosti odjet bojovat do ciziny. „Do hlavy ale nikomu nevidíte, když se někdo rozhodne, že by odjel bojovat do zahraničí a nikomu o tom neřekne nebo o tom mluví velice málo, tak je velmi komplikované to zjistit,“ dodal. Náčelník generálního štábu Petr Pavel na středečním sněmovním výboru pro obranu řekl, že nemá poznatky, že by se do Česka měli vracet bojovníci z Iráku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp