BIS prověřuje, zda v Sýrii bojují čeští občané

04.09.2014 18:50 | Zprávy

Bezpečnostní informační služba (BIS) prověřuje, jestli v Sýrii bojují čeští občané. Podle mluvčího BIS Jana Šuberta to nelze vyloučit. Řekl to dnes ČTK. Zda se Češi účastní konfliktu na východní Ukrajině, nechtějí české tajné služby komentovat. Podle médií jich především v řadách proruských separatistů může bojovat až několik desítek. Dva z nich údajně v srpnu v bojích zemřeli.

BIS prověřuje, zda v Sýrii bojují čeští občané
Foto: Theatlantic.com
Popisek: Homs v Sýrii

„Nelze garantovat, že by se například v Sýrii na té či oné straně neangažoval žádný náš občan,“ řekl Šubert. „Děláme maximum, abychom věděli, zda nějaký radikál, který bojoval v zahraničí, kde získal výcvik a zkušenosti, vstupuje na území našeho státu,“ dodal mluvčí s tím, že by pak mohl v Česku podnikat teroristické útoky nebo násilné akce. „V této chvíli v tomto smyslu ale nemáme informaci o bezprostředním riziku,“ zdůraznil Šubert.

Konkrétní počty, kolik Čechů bojuje v zahraničních konfliktech, nechtějí české tajné služby komentovat

Dodal, že BIS nemá informace, že by někdo z Čechů veřejně mluvil o své připravenosti odjet bojovat do ciziny. „Do hlavy ale nikomu nevidíte, když se někdo rozhodne, že by odjel bojovat do zahraničí a nikomu o tom neřekne nebo o tom mluví velice málo, tak je velmi komplikované to zjistit,“ dodal. Náčelník generálního štábu Petr Pavel na středečním sněmovním výboru pro obranu řekl, že nemá poznatky, že by se do Česka měli vracet bojovníci z Iráku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: čtk, mp

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Řidičák

Zajímalo by mě, jak je to s vaším avizovaným odevzdáním řidičáku? Nebo jste to jen tak plácnul, abyste se zviditelnil, což by bylo stejně hloupé, jako ta vaše rychlá jízda a je fakt, že vy politici rádi něco slibujete a pak couváte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plný chrám přehlušil pár křiklounů. Mše za Kirka úspěchem Duky

16:19 Plný chrám přehlušil pár křiklounů. Mše za Kirka úspěchem Duky

Mše svatá za zavražděného amerického konzervativce Charlieho Kirka přilákala do pražského chrámu Mat…