Babák chce snížit daně z nafty. Pozval si k tomu ekonoma Ševčíka

24.05.2013 12:13

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák je přesvědčen, že snížení spotřební daně z nafty je bez problémů možné až téměř o dvě koruny. Vyplynulo to prý ze závěru semináře "Spotřební daň z pohonných hmot v ČR", který se konal pod jeho záštitou.

Babák chce snížit daně z nafty. Pozval si k tomu ekonoma Ševčíka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Babák

"Potvrzuje se to, co dlouhodobě říkáme. Spotřební daň z nafty je u nás příliš vysoká a přepravci tankují v zahraničí. Pokud daň srovnáme, můžeme z toho jako tranzitní evropská země jen profitovat," shrnul výsledky semináře poslanec Babák.

Svůj názor potvrzuje studií

Jeho názor podepírá nyní i studie Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, která staví mimo jiné na srovnání výše spotřební daně z nafty v okolních zemích a vývoji cen u čerpacích stanic v posledních čtyřech letech. Zkušenosti ukazují, že snížení spotřební daně se v 90 % přenese do koncové ceny nafty, což následně oživuje poptávku, snižuje ceny pro spotřebitele a v konečném důsledku má pozitivní efekt pro národní hospodářství.

"Zřetelně se ukázalo to, co jsme mnozí tvrdili dopředu. Zvýšení spotřební daně u pohonných hmot a speciálně u nafty nepřinese více peněz do státní pokladny a skutečnost nám dala za pravdu," dodal děkan fakulty Miroslav Ševčík.

Diskuse se nevylučuje

Na semináři rovněž vystoupil první náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Ten byl ve svých výpočtech opatrnější, nicméně kvalifikovanou diskuzi o snížení spotřební daně nevyloučil.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tvrdá slova Dominika Duky. Nejmenoval, naznačil. Ale oni se v tom najdou

13:13 Tvrdá slova Dominika Duky. Nejmenoval, naznačil. Ale oni se v tom najdou

Lipovská a Nerušil. Tato jména vyčítají věřící i nevěřící kardinálu Dukovi. Nyní se arcibiskup vyjád…