Babák chce snížit daně z nafty. Pozval si k tomu ekonoma Ševčíka

24.05.2013 12:13 | Zprávy
autor: adr

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák je přesvědčen, že snížení spotřební daně z nafty je bez problémů možné až téměř o dvě koruny. Vyplynulo to prý ze závěru semináře "Spotřební daň z pohonných hmot v ČR", který se konal pod jeho záštitou.

Babák chce snížit daně z nafty. Pozval si k tomu ekonoma Ševčíka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Babák

"Potvrzuje se to, co dlouhodobě říkáme. Spotřební daň z nafty je u nás příliš vysoká a přepravci tankují v zahraničí. Pokud daň srovnáme, můžeme z toho jako tranzitní evropská země jen profitovat," shrnul výsledky semináře poslanec Babák.

Svůj názor potvrzuje studií

Jeho názor podepírá nyní i studie Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, která staví mimo jiné na srovnání výše spotřební daně z nafty v okolních zemích a vývoji cen u čerpacích stanic v posledních čtyřech letech. Zkušenosti ukazují, že snížení spotřební daně se v 90 % přenese do koncové ceny nafty, což následně oživuje poptávku, snižuje ceny pro spotřebitele a v konečném důsledku má pozitivní efekt pro národní hospodářství.

"Zřetelně se ukázalo to, co jsme mnozí tvrdili dopředu. Zvýšení spotřební daně u pohonných hmot a speciálně u nafty nepřinese více peněz do státní pokladny a skutečnost nám dala za pravdu," dodal děkan fakulty Miroslav Ševčík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…