Bábek: Duch normalizace je zpět. Vláda nepočítá s náhradami škod podnikatelům

21.05.2021 15:50 | Komentář

Předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek chtěl vládou Andreje Babiše jednat o kompenzacích pro podnikatele, kteří utrpěli vládními opatřeními v souvislosti s pandemií Covid-19. Neuspěl. Premiér i odpovědní ministři jednání odmítli. Prý není důvod a podnikatelé se musí přizpůsobit novým podmínkám.

Bábek: Duch normalizace je zpět. Vláda nepočítá s náhradami škod podnikatelům
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů

„Propaganda úspěchů, propast mezi slovy politiků a jejich činy, lhostejnost k potřebám a právům občanů, slábnoucí důvěra veřejnosti k tomu, o čem se píše v tisku. Právě takové byly znaky normalizace poměrů v českých zemích v sedmdesátých a osmdesátých letech. Zdá se, že je duch normalizace zpět,“ komentuje dosavadní zkušenosti s vládními představitele Radomil Bábek, předseda Podnikatelských odborů, které jsou dnes druhým největším podnikatelským spolkem s 15 tisící členy.

Anketa

Má ministr Arenberger skončit?

69%
18%
hlasovalo: 10223 lidí
„Vyzval jsem veřejně premiéra k jednání. Předmětem schůzky měla být pomoc živnostníkům a drobným podnikatelům v maloobchodu a službách. Těm vláda zakázala téměř rok pracovat a jsou tak v koronakrizí nejvíce zasaženým segmentem společnosti. Mnozí podnikatelé totiž na vládní kompenzace nedosáhli, mnozí byli z pomoci automaticky vyloučeni a na jiné vláda zcela zapomněla,“ vysvětluje Bábek, který připomněl, že vláda svými zákazy a příkazy přivodila podnikatelům velké ztráty - finanční, materiální i obchodní. „A právě o alespoň částečné náhrady těchto ztrát nyní jde,“ řekl Radomil Bábek.

„Někteří lidé říkají, že přece ztráty jsou rizikem podnikání. Ano, pokud vzniknou právě podnikáním, tedy například špatnými rozhodnutími podnikatele nebo jeho nehospodárným chováním. Je tedy nutné znovu a znovu opakovat, že českým podnikatelům a živnostníkům nevznikly ztráty jejich vinou, ale jako přímý důsledek vládních opatření. Proto musí vláda tyto ztráty kompenzovat,“ vzkazuje do Strakovy akademie předseda Podnikatelských odborů, jehož žádost si přehazovali ministři jako horký brambor. Neuspěl u premiéra, ministra Karla Havlíčka ani ministryně Aleny Schillerové.

„Pan Havlíček ale musí především dokola a dokola opakovat lži o tom, jak skvěle se vláda postarala o české podnikatele a živnostníky a jaké statisíce každý živnostník od vlády dostal. To je jeho hlavní služba panu Babišovi – propaganda. Takže ministr průmyslu a obchodu neměl čas bavit se o kompenzacích ztrát českých podnikatelů a živnostníků,“ popsal martyrium dopisování s úředníky.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

To, co však šokovalo Bábka nejvíce, byla odpověď z ministerstva financí. „Jediným řešením pro část podnikatelů je postupná transformace jejich činnosti a přizpůsobení se novým společenským a ekonomickým podmínkám,“ cituje z odpovědi úředníků ministerstva financí Bábek, kterému tato slova připomínají normalizaci.

„Dá se říci, že tentokrát nepřichází mráz z Kremlu, jak se dělo v sedmdesátých letech, tentokrát přichází mráz normalizace z Vlády ČR. Nové společensko-ekonomické podmínky! Postupná transformace podnikatelské činnosti! To jsou fráze, jak z Poučení z krizového vývoje,“ komentuje vzniklý stav a vyzývá k tomu, aby se podnikatelé postavili proti takové státní zvůli. 

„Vláda přivedla statisíce malých podnikatelů a živnostníků do potíží a mnohé do existenčních problémů a místo férové kompenzace ztrát jim radí, aby se přizpůsobili novým ekonomicko-společenským podmínkám. Je nutné nebát se a žádat vládu o kompenzace, a to třeba i soudní cestou,“ dodal Bábek.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…