Babiš: ČR udělá vše proto, aby žaloba kvůli kvótám neměla žádný dopad

04.01.2018 12:13

Česká republika udělá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vše pro to, aby žaloba, kterou dnes podala Evropská komise u Soudního dvora Evropské unie kvůli migračním kvótám, neměla na stát žádný dopad. Téma chce probrat s předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem při večeři 29. ledna v Bruselu. Novinářům dnes připomenul, že stejný názor na program přerozdělování žadatelů o azyl má předseda Evropské rady Donald Tusk.

Babiš: ČR udělá vše proto, aby žaloba kvůli kvótám neměla žádný dopad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

„Má stejný názor, že kvóty jsou neefektivní,“ uvedl Babiš v reakci na žalobu, která směřuje proti České republice, Maďarsku a Polsku. Řekl, že se bude snažit rozšířit názor Visegrádské čtyřky i na další státy. Žalobu chce prodiskutovat s Junckerem. Nepřipadá mu normální, že nejsou postiženy země, „které si vzaly 12 kvazimigrantů“.

S kvótami nesouhlasí i opoziční strany. „Žaloba Evropské komise kvůli odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl proti Česku a dalším státům pouze zbytečně prohlubuje protievropské nálady a problém nijak neřeší. Národní státy mají právo samy rozhodnout o tom, koho chtějí na svém území,“ napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Podobný názor vyjádřil i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který žalobu označil za chybu. „Komise tak nynější žalobou nic nevyřeší, jen bohužel zvýší odpor lidí v ČR, Maďarsku a Polsku proti EU,“ uvedl.

Podle bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je systém kvót od počátku nefunkční a nesmyslný. „Doufám, že si to uvědomuje i současná vláda a že bude schopná pozici ČR uhájit. Ostatně řada členů pro odmítnutí kvót hlasovala, až na známého vítače pana (ministra spravedlnosti Roberta) Pelikána (ANO),“ napsal ČTK Chovanec. Uvedl také, že argumenty, které Česko proti kvótám dlouhodobě vznáší dnes používá řada dalších evropských zemí.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík poukázal na Twitteru na to, že Slovensko se evropské žalobě kvůli migrantům vyhnulo, a připomněl, že Babiš v pátek Slovensko navštíví. „Takže může konečně dokázat, jak dokáže skvěle vyjednávat mezi evropskými státníky ve prospěch naší země. Ať nezůstane jen u slov,“ uvedl v této souvislosti.

Už na počátku prosince avizoval podání žaloby první místopředseda EK Frans Timmermans. Naznačil tehdy, že věc stále může vyřešit změna přístupu trojice středoevropských zemí. První slyšení u soudu se nebude konat dříve než v listopadu či v prosinci. Dneškem začíná procedura, během které mají žalované státy včetně Česka právo na krok EK reagovat. Účastníkem slyšení kromě Česka, Maďarska, Polska a Evropské komise mohou být i další členské země EU, které o to budou mít zájem.

Mechanismus kvót měl pomoci Řecku a Itálii, kam se uchýlilo množství uprchlíků mířících do Evropy ze Sýrie, ale také z dalších států, třeba z Afriky. Obě jihoevropské země příliv migrantů nezvládaly. Plán předpokládal přesun celkem až 160 000 lidí s nárokem na mezinárodní ochranu, ovšem státy si z Řecka a Itálie rozebraly jen o něco více než 32 000 osob, oznámila v prosinci komise.

Česko přijalo pouze 12 lidí a vláda premiéra Bohuslava Sobotky jednoznačně oznámila, že se na programu podílet nehodlá.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: sla
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

18:46 Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

Komentátor Viliam Buchert píše na serveru Reflex.cz, že moderátor České televize Jakub Železný píchl…