Babiš: Česko s Izraelem pojí nadstandardní vztahy

22.01.2020 22:40

Česká republika má s Izraelem zcela nadstandardní vztahy, řekl v Jeruzalémě po dnešní schůzce s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem premiér Andrej Babiš. Spolupráce podle něj přináší konkrétní projekty, například ve využívání léčebného konopí, ve vodním hospodářství nebo třídění odpadů. Babiš připomněl i první párovou výměnu ledvin mezi oběma zeměmi, kterou v prosinci provedli lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a ze dvou izraelských nemocnic.

Babiš: Česko s Izraelem pojí nadstandardní vztahy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

„Máme absolutně nadstandardní vztahy," řekl Babiš. „Dělali jsme v Praze konferenci o léčebném konopí. Teď čekáme na zprávu od Izraele, měla by přijet delegace lékařů, která by učila naše lékaře z hlediska aplikace léčebného konopí. Dělali jsme konferenci o vodě, protože Izrael je absolutní lídr z hlediska managementu vody," poznamenal předseda české vlády. Naopak Izrael se podle Babiše od Česka inspiruje v třídění odpadů.

Babiš se dnes setká i se svým protějškem Benjaminem Netanjahuem, následovat bude slavnostní večeře podávaná Rivlinem. Ve čtvrtek se český premiér zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu. Setká se také s českými přeživšími nacistického vyhlazování Židů nebo s předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem.

„Já jsem byl pověřen panem prezidentem (Milošem Zemanem) reprezentovat Českou republiku. Premiérů tady moc není, ale je tady předseda Evropské rady, zastoupeny jsou další celosvětové instituce. Samozřejmě v období, kdy vnímáme vyšší vlnu antisemitismu v Evropě i na sítích u nás, tak je to důležité," poznamenal Babiš.

Původně s premiérem měla přicestovat i manželka Monika. „Těšila se, byla i v delegaci. Potom nám ale oznámili, že večeře je 1+0, manželky z nějakého důvodu vyřadili. Zkrátka formát se změnil, údajně z bezpečnostních důvodů. Akce je z hlediska bezpečnosti a organizace velice náročná i pro pana prezidenta (Rivlina), který tam všechny hlavy delegací přijímá," doplnil Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

17:33 Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

Čau lidi. Premiér Babiš sdílel na svém facebooku mrkvový cupcake. A lidi mu ho dali sežrat. Polovina…