Babiš, Filip a Hamáček. Ani jednomu z předsedů prý není co závidět

18.05.2018 9:22

V pondělí spustí sociální demokracie referendum, v němž budou členové strany hlasovat, zda vstoupit do vlády s hnutím ANO za podpory komunistů. Pár dní předtím ale předsedové stran musí řešit jisté potíže, upozornil reportér MF DNES Ondřej Leinert. Předseda ČSSD Hamáček se musí pokusit změnit Zemanův názor ohledně nejmenování europoslance Miroslava Pocheho ministrem zahraničí a šéf hnutí ANO Babiš potřebuje nutně najít shodu s komunistickým předsedou Filipem v otázce zahraničních misích českých vojáků.

Babiš, Filip a Hamáček. Ani jednomu z předsedů prý není co závidět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček

Prezident Miloš Zeman oznámil, že rozhodně nejmenuje ministrem zahraničí Pocheho, což pro Hamáčka znamená menší čáru před rozpočet. Právě Pocheho vliv v pražské i středočeské ČSSD totiž mohl Hamáčkovi pomoci při přesvědčování straníků, aby v referendu hlasovali pro vstup do vlády, poznamenal ve svém článku v MF DNES Leinert.

„Sociální demokraté mají sice na Ministerstvo zahraničních věcí i jiné kandidáty, ale Hamáčkovi se nejvíc do karet hodil Poche,“ dodal reportér s tím že tento zádrhel potřebuje předseda ČSSD s prezidentem vyřešit co nejdříve, protože straníkům přislíbil, že se jmény očekávaných budoucí ministrů je seznámí do spuštění referenda.

Babiš zase ve čtvrtek večer jednal s Filipem kvůli požadavku KSČM, aby v programovém prohlášení vlády nebyla pasáž o navyšování počtu vojáků v zahraničních misích, připojil se k nim nakonec i Hamáček, ale ke společnému závěru zatím nedošli, a ani tady proto není stále jasno. „Berem si za rukojmí české vojáky. Ten, kdo chce vysílat vojáky mimo mezinárodní právo, porušuje ústavní slib,“ vyjádřil se ještě před onou schůzkou předseda komunistů s tím, že pokud by měli být naši vojáci v misích, které nemají souhlas Rady bezpečnosti, tak vládě hlasy potřebné k toleranci nedají.

Někteří jeho spolustraníci prý právě tuto pasáž o navyšování počtu vojáků označují za podraz na KSČM. Je tedy zřejmé, že jednání se kvůli těmto požadavkům protáhne. „Na jednání máme času dost do poloviny června, stejně probíhá socálnědemokratické referendum,“ uzavřel Filip.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

20:02 Česká televize ustřihla Michala Davida. Ale to nebylo kvůli němu, tvrdí

Česká televize v přímém přenosu odvysílala rozlučku s kariérou tenisty Radka Štěpánka. Té se účastni…