Babiš, Filip a Hamáček. Ani jednomu z předsedů prý není co závidět

18.05.2018 9:22

V pondělí spustí sociální demokracie referendum, v němž budou členové strany hlasovat, zda vstoupit do vlády s hnutím ANO za podpory komunistů. Pár dní předtím ale předsedové stran musí řešit jisté potíže, upozornil reportér MF DNES Ondřej Leinert. Předseda ČSSD Hamáček se musí pokusit změnit Zemanův názor ohledně nejmenování europoslance Miroslava Pocheho ministrem zahraničí a šéf hnutí ANO Babiš potřebuje nutně najít shodu s komunistickým předsedou Filipem v otázce zahraničních misích českých vojáků.

Babiš, Filip a Hamáček. Ani jednomu z předsedů prý není co závidět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček

Prezident Miloš Zeman oznámil, že rozhodně nejmenuje ministrem zahraničí Pocheho, což pro Hamáčka znamená menší čáru před rozpočet. Právě Pocheho vliv v pražské i středočeské ČSSD totiž mohl Hamáčkovi pomoci při přesvědčování straníků, aby v referendu hlasovali pro vstup do vlády, poznamenal ve svém článku v MF DNES Leinert.

„Sociální demokraté mají sice na Ministerstvo zahraničních věcí i jiné kandidáty, ale Hamáčkovi se nejvíc do karet hodil Poche,“ dodal reportér s tím že tento zádrhel potřebuje předseda ČSSD s prezidentem vyřešit co nejdříve, protože straníkům přislíbil, že se jmény očekávaných budoucí ministrů je seznámí do spuštění referenda.

Babiš zase ve čtvrtek večer jednal s Filipem kvůli požadavku KSČM, aby v programovém prohlášení vlády nebyla pasáž o navyšování počtu vojáků v zahraničních misích, připojil se k nim nakonec i Hamáček, ale ke společnému závěru zatím nedošli, a ani tady proto není stále jasno. „Berem si za rukojmí české vojáky. Ten, kdo chce vysílat vojáky mimo mezinárodní právo, porušuje ústavní slib,“ vyjádřil se ještě před onou schůzkou předseda komunistů s tím, že pokud by měli být naši vojáci v misích, které nemají souhlas Rady bezpečnosti, tak vládě hlasy potřebné k toleranci nedají.

Někteří jeho spolustraníci prý právě tuto pasáž o navyšování počtu vojáků označují za podraz na KSČM. Je tedy zřejmé, že jednání se kvůli těmto požadavkům protáhne. „Na jednání máme času dost do poloviny června, stejně probíhá socálnědemokratické referendum,“ uzavřel Filip.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…