Babiš: Kalousek taky neumí anglicky

17.05.2020 21:23

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v rozhovoru pro televizi Nova zastal ministryně financí Aleny Schillerové v jejích jazykových dovednostech. „Pan Kalousek taky údajně moc nemluví anglicky,“ neopomněl podotknout o předchůdci Schillerové. Znalost anglického jazyka podle jeho mínění není na postu ministra financí přílišně důležitá. „Učí se, takže já bych to neviděl jako zásadní tragédii,“ ocenil ministryni. A pokračoval i k dalším tématům. Nevynechal ani zhodnocení, co zničili „naši tradiční politici“.

Babiš: Kalousek taky neumí anglicky
Foto: video Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš.
reklama

Anketa

Která TV teď přináší nejlepší zpravodajství? (Ptáme se od 12.5.2020)

9%
67%
14%
hlasovalo: 13616 lidí
Babiš v rozhovoru pro televizi Nova zhodnotil, že úroveň anglického jazyka ministryně financí Aleny Schillerové sice „není nejlepší“, není to prý ale žádná zásadní tragédie. Podotkl, že angličtinu příliš neovládal ani její předchůdce Miroslav Kalousek. „Ne všichni jsme dokonalí,“ řekl.
 
Z věci se podle něj udělala aféra: „Možná to paní ministryně mohla lépe komunikovat. Ministři ale nerostou na stromech a paní ministryně je velmi pracovitá, obětavá, má tah na branku, takže má plno jiných vlastností. Tou angličtinou asi nevládne tak, jak by měla, ale učí se, takže já bych to neviděl jako zásadní tragédii. Udělala se z toho zase taková aféra,“ pokračoval.
 
„Je tu rozdíl mezi ministrem financí a premiérem. Když jsem kritizoval svého předchůdce, že neumí žádný jazyk, tak je to o tom, že my, premiéři a prezidenti, jsme na Evropské radě sami. Jsou tam s námi nějací dva úředníci, ale není tam se mnou žádný Čech,“ vrátil se ke své kritice neznalosti angličtiny jeho předchůdce Bohuslava Sobotky.

U ministra financí podle něj tato jazyková znalost není až natolik důležitá, jelikož mu může kdykoli někdo pomoci. „Je tam ministr financí a další osoba, třeba velvyslanec. Mimochodem, za pana Kalouska tam byl hlavně pan Povejšil, protože pan Kalousek taky údajně moc nemluví anglicky,“ vzpomenul.

Rozhovořil se i o nouzovém stavu. Podle něj se jeho koncem nic nezmění. „Já myslím, že se nezmění nic. Důležité je, že do konce května se většina ekonomických opatření rozvolní. Otázkou jsou pak ještě velké akce. Jestli na léto epidemiologové povolí koncerty, to je na nich. Já o tom nechci spekulovat. Je to velká odpovědnost. Aby se nám nestalo, že přijde druhá vlna a všechno pokazíme,“ uvedl.

K ekonomické pomoci aerolinkám shrnul historii ČSA, načež kritizoval, že jednu z nejstarších aerolinií na světě „naši tradiční politici zničili“. „Řešil jsem to jako ministr financí, tehdy jsem je zachránil,“ upozornil. Podstatné podle něho je, s čím přijde ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. To následně vláda posoudí.

K záměru náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly odejít z vedení ministerstva ke konci května řekl, že se chystá s epidemiologem sejít. „Setkám se s ním. Je důležité, aby zůstal na ministerstvu. Byl významnou tváří, která se podílela na rozhodnutí o opatřeních. Budeme spolu mluvit o tom, aby ještě na té pozici zůstal,“ vyjevil. Přemlouvat se Prymulu však prý nechystá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …