Babiš: Kdyby sem přijel milion Číňanů...

11.04.2014 8:31

Příští týden pokračuje v Bratislavě soud ministra financí a hlavy hnutí ANO Andreje Babiše se slovenským Ústavem paměti národa. V rozhovoru pro Hospodářské noviny se šéf státní pokladny zmínil, že se ho účastnit nebude. Jde tam prý stále o stejné hloupé otázky. Navíc výsledek soudu nijak neovlivní jeho politickou kariéru. V rozhovoru se ministr zmínil i o české energetické strategii a státním podnikání. Potřebujeme prý více Číňanů, říká.

Babiš: Kdyby sem přijel milion Číňanů...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Anketa

Který člen vlády je zatím vaším největším oblíbencem? (Restart hlasování 9.6.2014)

18%
52%
1%
10%
3%
hlasovalo: 11203 lidí

V rozhovoru pro Hospodářské noviny Andrej Babiš řekl, že se soudu v Bratislavě účastnit nebude. Stejně výsledek nijak neovlivní jeho politickou kariéru. „Co bych tam dělal? Abych odpovídal na ty stejné hloupé otázky?“ ptá se řečnicky Babiš. „Nikoho jsem neudával. Co mně třicet čtyři let poté chce někdo vyčítat? Že jsem na nějakém seznamu?“ povídá Babiš.

Ústav paměti národa zažaloval prý proto, že rozjel politické hnutí a věděl, že jeho minulost proti němu později všichni použijí. „Kdybych nešel do politiky, neřešil bych to,“ míní a dodává: „Stále se něco dělá proti Babišovi.“

Podpora jádra

V rozhovoru Babiše s HN se ministr zmiňuje i o aktuální otázce dostavby Temelína a celkové energetické strategii Česka. „Určitě chceme podporovat jádro,“ tvrdí Babiš poté, co ČEZ zrušil obrovskou soutěž na dostavbu jihočeské elektrárny.

Energetická strategie státu by totiž měla zahrnovat jádro. „Prioritou určitě není plyn,“ míní a dodává, že to chce celkovou revizi toho, co se v Česku vyváží. Je totiž prý namístě vědět, jak například fungují teplárny, proč se spaluje uhlí a přitom vyváží elektřina.

Podle šéfa ANO je smůla v chybách státu, nikoliv v podstatě obnovitelných energií. „Stát nastavil výkupní ceny energie, že se z toho stal supertunel,“ říká pro HN Babiš s tím, že kvůli takovým chybným krokům zaplatíme akorát stovky miliard korun navíc.

Babiš tvrdí, že stát tedy rozhodně nechce navyšovat obnovitelné zdroje, naopak má zájem investovat do zateplení. Podle něj se pořád mluví o hospodářské strategii, přitom je na podnikání potřeba dobré infrastruktury, kterou nemáme.

Česko potřebuje více Číňanů

Myslí tím například kvalifikovanou pracovní sílu či levné energie. „Potřebujeme málo byrokracie, málo korupce. Stát by měl dát spíš volnost, což se neděje,“ tvrdí s tím, že jinak do Česka zahraniční investory nedostaneme.

Naráží při tom i na otázku udělování víz Číňanům. „Jsme v tom nejhorší v EU… Ročně vycestuje 100 milionů Číňanů, kdybychom jich sem milion nalákali, oni by tu rázem spotřebovali pár desítek miliard,“ tvrdí Babiš s odkazem na zahraniční investory mimo EU.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Datová schránka- dotaz

Dobrý den, nevíte proč já, 77letý důchodce (nepodnikám, nejsem občanský aktivista, pouze jsem povinně ze zákona v tzv. "podivném" SVJé) jsem se z draze zaslané doručenky dověděl, že mi zřídili Dat. schránku- důvod, žeby svého času nový OP ????. Pokud jsem pochopil z jiných "povídání", bude mi aktivo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

14:10 „Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

Slova bývalého moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobody o tom, že Rusko možná není …