Babiš: Nestrašte! Lůžek až 47 tisíc, 1500 lůžek JIP jen pro covid

21.10.2020 11:02

Premiér Andrej Babiš odpověděl na otázky serveru Deník.cz, v nichž adresoval alespoň část kritiky, která se na něj v souvislosti s covidem sype. „Určitě vnímám všechnu tu kritiku, beru ji s pokorou a snažím se z ní poučit,“ řekl. Doufá, že pokud občané nevěří jemu, tak věří aspoň Romanu Prymulovi. Prý není potřeba strašit scénářem, že se zdravotnictví položí, když máme 10 tisíc lůžek s kyslíkem a 1500 lůžek na covidových JIP.

Babiš: Nestrašte! Lůžek až 47 tisíc, 1500 lůžek JIP jen pro covid
Foto: Screen FB Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš promlouvá k občanům

Deník se premiéra tázal, jak může veřejnost brát vládní nařízení vážně, když informacím od premiéra ohledně covidu věří jen třetina lidí. Babiš poznamenal, že to jsou data z jednoho průzkumu, která nechce moc komentovat. „Určitě vnímám všechnu tu kritiku, beru ji s pokorou a snažím se z ní poučit,“ prohlásil. Ale věří, že Češi ví, že pro ně vláda dělá maximum, a že usilovně pracují. A doufá, že pokud tomu nevěří u něho, že věří alespoň Prymulovi.

Anketa

Máte důvěru ke zpravodajství a publicistice ČT?

6%
94%
hlasovalo: 23425 lidí

Anketa

Máte důvěru ke zpravodajství a publicistice ČT?

6%
94%
hlasovalo: 23425 lidí
„Nechci se na nic vymlouvat, ale procházíme jednou z nejtěžších krizí od 2. světové války. Nejen my, ale celá Evropa i celý svět. První vlnu jsme zvládli s velkou pomocí našich občanů a já bych je chtěl všechny moc poprosit, aby nám pomohli i tentokrát,“ apeloval předseda vlády. Uznal, že současná situace, kdy Česko vychází ve světových statistikách velmi špatně, není dobrá, ale poznamenal, že opravdu záleží na tom, jaké se vezmou parametry, např. v úmrtnosti s covidem Česko dalece překonává Belgie. Za což Babiš poděkoval českým zdravotníkům.

„Ministr zdravotnictví proto přichází s opatřeními, která by nám měla pomoct zploštit křivku nakažených a zvládnout příliv pacientů do nemocnic tak, aby to náš zdravotnický systém zvládnul. Den co den situaci vyhodnocuje a v případě potřeby bude navrhovat další opatření, abychom nemuseli úplně vypnout celou naši ekonomiku,“ uvedl.

Padla i otázka, zda existuje plán pro případ, že by zdravotnictví začalo kolabovat. Babiš ovšem odvětil, že strašit občany je zbytečné, a informoval, jaké jsou kapacity ve zdravotnictví. Zdravotnických lůžek je až 47 tisíc, 10 tisíc z nich je zatím vybaveno kyslíkem a 1500 lůžek JIP je vyčleněných pouze pro covidové pacienty. Podle dnešních informací ministerstva zdravotnictví je zatím hospitalizováno 4064 pacientů s touto nemocí.

„Kapacita bude průběžně navyšována s ohledem na vývoj situace a dle daných potřeb. Pro případ akutní potřeby budou do systému doplněny další kapacity polních nemocnic a lázeňských lůžek,“ dodal dále premiér.

Zazněly i ekonomické otázky. Premiér prohlásil, že krizi už částečně zabránili tím, že údajně nenechali padnout malé ani střední podniky a živnostníky, a tím i střední stav, a dodal, že naší výhodou je velmi malé předkrizové zadlužení, u kterého se přihlásil o svůj podíl. „Právě proto jsme si mohli dovolit okamžitě uvolnit na podporu ekonomiky, zaměstnanosti a podnikání více než 200 miliard korun. To jsou peníze, které dopady krize samozřejmě zmírňují, protože udržují kupní sílu a životní úroveň na stále velmi dobré úrovni,“ poznamenal.

A pokud jde o plány na delší období, zde plánuje vláda podporu investic, udržení hotovosti prostřednictvím bankovních záruk, podporu zaměstnanosti a zvýšení výdajů na výzkum, vývoj a inovace. Babiš tvrdí, že právě na investice půjde příští rok o 40 miliard více. Investovat se má prý do digitalizace, chytré infrastruktury, zdravotní prevence, přechodu na bezemisní energetiku a posílení polytechnického vzdělávání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…