Babiš: Nestrašte! Lůžek až 47 tisíc, 1500 lůžek JIP jen pro covid

21.10.2020 11:02

Premiér Andrej Babiš odpověděl na otázky serveru Deník.cz, v nichž adresoval alespoň část kritiky, která se na něj v souvislosti s covidem sype. „Určitě vnímám všechnu tu kritiku, beru ji s pokorou a snažím se z ní poučit,“ řekl. Doufá, že pokud občané nevěří jemu, tak věří aspoň Romanu Prymulovi. Prý není potřeba strašit scénářem, že se zdravotnictví položí, když máme 10 tisíc lůžek s kyslíkem a 1500 lůžek na covidových JIP.

Babiš: Nestrašte! Lůžek až 47 tisíc, 1500 lůžek JIP jen pro covid
Foto: Screen FB Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš promlouvá k občanům

Deník se premiéra tázal, jak může veřejnost brát vládní nařízení vážně, když informacím od premiéra ohledně covidu věří jen třetina lidí. Babiš poznamenal, že to jsou data z jednoho průzkumu, která nechce moc komentovat. „Určitě vnímám všechnu tu kritiku, beru ji s pokorou a snažím se z ní poučit,“ prohlásil. Ale věří, že Češi ví, že pro ně vláda dělá maximum, a že usilovně pracují. A doufá, že pokud tomu nevěří u něho, že věří alespoň Prymulovi.

Anketa

Máte důvěru ke zpravodajství a publicistice ČT?

6%
94%
hlasovalo: 24424 lidí

Anketa

Máte důvěru ke zpravodajství a publicistice ČT?

6%
94%
hlasovalo: 24424 lidí
„Nechci se na nic vymlouvat, ale procházíme jednou z nejtěžších krizí od 2. světové války. Nejen my, ale celá Evropa i celý svět. První vlnu jsme zvládli s velkou pomocí našich občanů a já bych je chtěl všechny moc poprosit, aby nám pomohli i tentokrát,“ apeloval předseda vlády. Uznal, že současná situace, kdy Česko vychází ve světových statistikách velmi špatně, není dobrá, ale poznamenal, že opravdu záleží na tom, jaké se vezmou parametry, např. v úmrtnosti s covidem Česko dalece překonává Belgie. Za což Babiš poděkoval českým zdravotníkům.

„Ministr zdravotnictví proto přichází s opatřeními, která by nám měla pomoct zploštit křivku nakažených a zvládnout příliv pacientů do nemocnic tak, aby to náš zdravotnický systém zvládnul. Den co den situaci vyhodnocuje a v případě potřeby bude navrhovat další opatření, abychom nemuseli úplně vypnout celou naši ekonomiku,“ uvedl.

Padla i otázka, zda existuje plán pro případ, že by zdravotnictví začalo kolabovat. Babiš ovšem odvětil, že strašit občany je zbytečné, a informoval, jaké jsou kapacity ve zdravotnictví. Zdravotnických lůžek je až 47 tisíc, 10 tisíc z nich je zatím vybaveno kyslíkem a 1500 lůžek JIP je vyčleněných pouze pro covidové pacienty. Podle dnešních informací ministerstva zdravotnictví je zatím hospitalizováno 4064 pacientů s touto nemocí.

„Kapacita bude průběžně navyšována s ohledem na vývoj situace a dle daných potřeb. Pro případ akutní potřeby budou do systému doplněny další kapacity polních nemocnic a lázeňských lůžek,“ dodal dále premiér.

Zazněly i ekonomické otázky. Premiér prohlásil, že krizi už částečně zabránili tím, že údajně nenechali padnout malé ani střední podniky a živnostníky, a tím i střední stav, a dodal, že naší výhodou je velmi malé předkrizové zadlužení, u kterého se přihlásil o svůj podíl. „Právě proto jsme si mohli dovolit okamžitě uvolnit na podporu ekonomiky, zaměstnanosti a podnikání více než 200 miliard korun. To jsou peníze, které dopady krize samozřejmě zmírňují, protože udržují kupní sílu a životní úroveň na stále velmi dobré úrovni,“ poznamenal.

A pokud jde o plány na delší období, zde plánuje vláda podporu investic, udržení hotovosti prostřednictvím bankovních záruk, podporu zaměstnanosti a zvýšení výdajů na výzkum, vývoj a inovace. Babiš tvrdí, že právě na investice půjde příští rok o 40 miliard více. Investovat se má prý do digitalizace, chytré infrastruktury, zdravotní prevence, přechodu na bezemisní energetiku a posílení polytechnického vzdělávání.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Váš umělec David Černý: Ročně 12 milionů od města Prahy a další dotace

7:10 Váš umělec David Černý: Ročně 12 milionů od města Prahy a další dotace

Umělec David Černý se v debatě o svém nejnovějším díle „motýlů“, visících nad pražskými ulicemi, dov…