Babiš: Nový blok Dukovan by měl financovat ČEZ

22.05.2015 18:40

Výstavbu nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany by měla financovat společnost ČEZ, řekl dnes ministr financí Andrej Babiš ANO při návštěvě Dukovan. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš tamtéž uvedl, že firma je nejméně zadlužená ze všech velkých evropských energetik, takže by si stavbu mohla dovolit financovat. Budování nového dukovanského bloku by podle něj mohlo začít kolem roku 2025, do provozu by pak mohl být tento blok uveden za sedm let.

Babiš: Nový blok Dukovan by měl financovat ČEZ
Foto: Daniela Černá
Popisek: Na besedě v Ostravě byl Andrej Babiš v dobré náladě

Vláda v pondělí schválila aktualizaci státní energetické koncepce, která počítá s dalším rozvojem jaderné energetiky v zemi. Nové jaderné bloky by se podle Babiše měly stavět v Dukovanech i v Temelíně. Uvedl, že osobně za prioritu považuje Dukovany. Stát drží zhruba 70 procent akcií firmy ČEZ. V sobotu navštíví dukovanskou elektrárnu i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Kdo to zaplatí?

Babiš dnes uvedl, že vláda se energetikou ještě bude zabývat. "Pravděpodobně bude zvolena strategie - první blok v Dukovanech a potom paralelně připravovat Temelín a další blok v Dukovanech," řekl. Na výstavbu prvního nového dukovanského bloku podle něj firma ČEZ, která obě jaderné elektrárny provozuje, peníze má. "Jsem o tom přesvědčen, že ČEZ může ten první blok zvládnout z vlastních zdrojů," řekl.

Podle schválené aktualizace státní energetické koncepce (ASEK) budou hlavním zdrojem výroby energie v Česku do budoucna jaderná energetika a obnovitelné zdroje. Premiér Sobotka i ministr Babiš se také dohodli na tom, že vláda nebude garantovat výkupní ceny elektřiny z nových zdrojů. "Otázka je, jakým způsobem zajistit elementární návratnost projektu. Což je samozřejmě důležité pro společnost ČEZ i pro věrohodnost tendru (na dodavatele). Takže tuto debatu povedeme," řekl dnes v této souvislosti ředitel ČEZ.

K projednávání navazujícího Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky, který mimo jiné řeší, jak do budoucna financovat výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR, se vláda vrátí 3. června.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ha ha Hamáček. Raději křesla než důstojnost. Internet se ČSSD směje, Kalousek se rozčiluje

20:00 Ha ha Hamáček. Raději křesla než důstojnost. Internet se ČSSD směje, Kalousek se rozčiluje

Je rozhodnuto. ČSSD při hlasování o nedůvěře vládě opustí sál. Po dnešním jednání předsednictva to o…