Babiš a Američané: Zásadní vzkaz ze zákulisí

11. 2. 2019 14:17

Podívá se místo prezidenta Zemana do Bílého domu premiér Babiš? Náznaky, jak by se mohlo vše vyvíjet, dal na vlnách Českého rozhlasu politický analytik Erik Best. Zhodnotil též, jak si stojí Donald Trump a jaká témata bude chtít před volbami vytáhnout.

Babiš a Američané: Zásadní vzkaz ze zákulisí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Politický analytik a novinář Erik Best byl v pondělí hostem Českého rozhlasu. Vedle dalších témat komentoval aktuální americkou politiku. Donald Trump už podle Besta přišel s jedním z hlavních témat budoucích prezidentských voleb.

„Mluví o tom, že Američané nechtějí socialismus, a více méně říká, že Demokraté chtějí nastolit ve Spojených státech socialismus. Bude to zajímavý souboj. Už nemá jako hlavní téma terorismus. Vzhledem k tomu, že v Bílém domě sedí on, nemůže útočit na prezidenta, tak si našel Demokraty a socialismus,“ míní Best.

Ten míní, že jde o velmi šikovný politický tah. „V Americe nikdo neumí rozlišovat mezi socialismem a sociální demokracií, to nikdo neumí,“ podotýká.

Anketa

Skončí krize ve Venezuele válkou?

71%
29%
hlasovalo: 2814 lidí

Problém je prý v tom, že i někteří voliči Trumpa začínají k sociálnědemokratickému myšlení tíhnout. „Nejsou spokojeni s tím, jak bohatí mají čím dál lepší pozici, a Trump je trošku v pasti. Když kritizuje tzv. socialisty, tak oni chtějí férovější podmínky pro všechny a on musí svým voličům vysvětlit, že to, co chtějí oni, není totéž, co nabízejí Demokraté. Velice často to totéž je,“ uvádí Erik Best.

Povede se Trumpovi splnit jeden z hlavních předvolebních slibů a vybudovat zeď na hranici s Mexikem? Podle Besta těžko říct. „Jeho snaha bude dokázat, že se slib pokouší splnit. Částečně zeď staví a nový argument je, že to chtěli i předcházející prezidenti. Nakonec na těch hranicích něco bude, otázkou je, zda všude. Šéf jeho kanceláře mluví o možnosti elektronické stěny,“ sděluje politický analytik.

Rusko a USA nedávno odstoupily od odzbrojovací smlouvy o raketách z roku 1987. Erik Best má za to, že skutečné důvody, proč dohoda padla, jsou zcela jiné, než se veřejně říká.

„Hlavní problém je, že Čína nebyla součástí té dohody a Rusko s USA mají důvod od toho odstoupit. Oba dva giganti ukazují jeden na druhého, ale nakonec je hlavní důvod Čína, a ne soutěž mezi USA a Ruskem,“ je přesvědčen analytik, který souhlasí s tím, že hlavní strategickým nepřítelem Spojených států není Rusko, ale právě Čína. 

Na nové dohodě se prý bude politicky sice pracovat, ale bez zapojení Číny podle něho Washington ani Moskva nebudou chtít dohodu obnovit. V případě, že nová dohoda nevznikne, bude podle Besta snaha v Evropě zřídit nové americké vojenské základny.

Erik Best míní, že kdyby se do Bílého domu za Trumpem chtěl podívat český premiér Babiš, mohl by se tam dostat. „Otázka je, do jaké míry chce, aby to vypadalo, že je na straně Američanů. O víkendu v novinách mluvil o tom, že v Evropě má jiné starosti a evropská agenda ho zajímá víc a nejdříve vše musí probrat s prezidentem. Jestli to ale chápu dobře, kdyby tu schůzku chtěl, mohla by se konat. Máme premiéra, který je schopen ze dne na den změnit svou pozici. Takže když říká, že má jiné zájmy a nepotřebuje Petříčka, aby pro něho v Americe vyjednával nějakou schůzku, my vlastně nevíme, jestli to pan Petříček dělá nebo nedělá,“ konstatuje Best.

Co se týče údajné čínské hrozby ze strany společnosti Huawei, nikdy nemůžeme mít jistotu, jak to ve skutečnosti je. „Nemůžeme vědět, co v tom hardwaru je. Může to být něco jako spící agent, kterého mohou v budoucnu vyvolat, a pokud to neudělají, nebudeme o tom nic vědět. Možná to nebudeme vědět ani v případě, kdy to aktivují,“ myslí si Best. Chybou podle něho je, že na tuhle hrozbu všichni přišli pozdě. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

13:51 To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

Aktivisté z Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) už jsou zase na scéně. Tentokrát drží hlad…