Babiš a Marksová prý zakročí proti švarcsystému

16.06.2014 10:38

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s jeho šéfkou Michaelou Marksovou hodlá vypracovat jasnou definici a zvýšit počet kontrol nelegální práce. Přitvrdit by měl i boj proti takzvanému švarcsystému, kvůli kterému údajně hrozí daňové úniky. Píše o tom týdeník Ekonom a server Aktuálně.cz.

Babiš a Marksová prý zakročí proti švarcsystému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová

„Švarcsystém považuji za velký problém ekonomiky a je nutné proti němu zakročit," řekla týdeníku Ekonom ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). K tlaku se má připojit i Ministerstvo financí Andreje Babiše (ANO), které se hrozí miliardových daňových úniků.

„Stát přichází o nemalé částky na odvodech. Tyto zdroje pak chybějí při financování systému veřejného zdravotního pojištění a hlavně v důchodovém systému," vysvětlila Babišova náměstkyně Simona Hornochová.

Regulace švarcsystému už od počátku roku 2016

K regulaci švarcsystému by od roku 2016 měly přispět kontrolní výkazy u DPH. Podle expertů mohou sloužit jako cenná indicie. Pokud totiž z výkazu bude prokazatelné, že osoba samostatně výdělečně činná dlouhodobě pracuje jen pro jeden subjekt, může být tento poznatek impulsem pro případnou kontrolu.

Podnikatelé se ale v době slabého hospodářského růstu začínají obávat o pracovní místa. Dávají přednost tiché toleranci, nebo jeho úplné legalizaci. Jen loni inspektoři práce odhalili švarcsystém u 196 zaměstnaných osob. Původně měly být kontroly tvrdší, po ostrém odporu podnikatelů je ale tehdejší vláda Petra Nečase (ODS) nechala zastavit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

16:44 Takže vy se nestydíte, uhodila Drtinová na Klause juniora. A jelo to celých dvacet minut

Poslanec a zakladatel hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší je přesvědčen, že Evropská unie výrazně om…