Babiš má problém: Budeme mít všichni oslí uši, rozbíjí dohodu ANO s ČSSD Milan Chovanec

13.05.2018 18:41

Za jakých podmínek vláda od KSČM získá podporu, by podle slov bývalého pověřeného předsedy strany ČSSD Milana Chovance měla už řešit koaliční smlouva mezi ANO a sociální demokracií. Na svém Facebooku proto sepsal několik hlavních bodů, které mu na návrhu koaliční smlouvě vadí. Chybí mu například pojistka proti přehlasování ze strany hlasovací koalice ve Sněmovně ve složení ANO, KSČM a SPD.

Babiš má problém: Budeme mít všichni oslí uši, rozbíjí dohodu ANO s ČSSD Milan Chovanec
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Milan Chovanec na sjezdu ČSSD.

Hned v úvodu svého facebookového příspěvku Chovanec poukázal na to, že nejde o většinovou koalici, ale smlouvu mezi dvěma politickými stranami o menšinové vládě, která má hnutí ANO zajistit demokratickou legitimitu. „Většinovou prodemokratickou vládu se nikdo ani nepokusil sestavit, byť reálné možnosti tu byly,“ dodal Chovanec s tím, že se mu nelíbí ani to, že smlouva vůbec neřeší podmínky, za jakých vláda získá podporu od komunistů. „To prý dojednává SAMOSTATNĚ hnutí ANO. Ale socdem za to přece TAKÉ ručí. Za něco, co vůbec nezná?“ zdůraznil.

„Je důvodem tohoto podivného postupu snaha obejít Bohumínské usnesení? Pak to ale není pohádka o chytré horákyni, ale o Králi Lávrovi. A všichni v socdem z toho budou mít leda tak oslí uši!“ rozčílil se na sociální síti Chovanec, který upozornill, že poslední požadavky KSČM směřují do oblasti zahraniční politiky. „Tedy našeho možného resortu! Jsou toho snad dostatečnou ukázkou. Nebo ne?“ ptal se.

V dojednané koaliční smlouvě postrádá i požadavek na pojistku proti přehlasování ze strany hlasovací koalice ve Sněmovně ve složení ANO, KSČM a SPD. „Kam zmizel? Ještě před pár dny se tím naši vyjednavači zaklínali! A tvrdili, že zbaví parlamentních funkcí reprezentanty SPD. Kde to je?“ nestačil se divit Chovanec, který prý sice chápe, že když se musí dohodnout je potřeba nějakých ústupků, ale vše má své meze a ČSSD přece nemůže ustupovat všude.

„Nestačí snad, jak jsme z požadavku na neúčast trestně stíhaného politika udělali politika odsouzeného? A to ještě bez faktických pojistek, že vláda S DŮVĚROU od socdem nepojede DÁL BEZ socdem! A nemusím snad dodávat, že už to mi vůbec nejde pod vousy,“ řekl s tím, že je toho ještě více, co mu vadí, ale tady jsou alespoň ty nejzásadnější body.

„Být členem vlády jsem si užil, v dobrém i špatném významu,“ zmínil a dodal, že chápe, že řadu jeho kolegů, kteří si to ještě nezkusili, to láká. „Ale nechápu, že za cenu toho, že ze socdem bude fíkový list, který jednou poslouží a pak se zahodí a rozšlape. Minulá vláda dávala pro socdem ideový i politický smysl. Byť jsme na to nakonec ošklivě doplatili. A často kvůli vlastním chybám. Teď máme šanci se poučit. Místo toho budeme chyby opakovat? Snad ne!“ uzavřel Chovanec s tím, že je čekají podzimní volby a byli by raději, aby ČSSD se stejnou vervou řešila komunál, než tuto vládní šarádu.

Netrvalo dlouho a chvíli po zveřejnění příspěvku se pod Chovancovým vyjádřením objevily rozporuplné reakce. „Podle mě jste předsedou měl být vy, a ne pakt Zimola – Hamáček. Oni dovedou stranu k odchodu ze Sněmovny,“ napsal v komentáři jeden z jeho příznivců. „S agentem StB nejde do vlády nikdo, kdo ctí morální, etické zásady a má v sobě krapet slušnosti. To je stejné, jako jít do vlády s agentem gestapa,“ přidal svůj názor další facebookový uživatel.

„Seriózní partneři by měli nést i společnou odpovědnost za společné vládnutí, pokud toto neumějí nebo nechtějí, ať do toho spolku nechodí,“ stálo v následující reakci. „Mně na koaliční smlouvě vadí ČSSD,“ nebral si servítky další majitel facebookového účtu. „Obávám se, že se dovoláváte slušnosti u kurev,“ uzavřela příznivkyně sociální demokracie.


 

 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

20:02 Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

Hnutí STAN vybralo za nového ministra školství právníka Vladimíra Balaše. Někdejší ředitel Ústavu st…