Babiš mi nabízel peníze. Na herce se zapomnělo. Balzerová se vrací i ke kauze Zeman

9.6.2021 8:20 odp.

Hostem středečního podcastu Ptám se já na serveru Seznam Zprávy byla tentokrát divadelní, televizní a filmová herečka Eliška Balzerová. Ta v březnu vyzvala v otevřeném dopise prezidenta Zemana ke slušnosti. Nelíbilo se jí, jak hovořil o chování umělců při předávání filmových cen Český lev. Balzerová se vyjádřila k prezidentovi, k vládě a k tomu, jak zůstala kultura v době pandemie opomíjená.

Babiš mi nabízel peníze. Na herce se zapomnělo. Balzerová se vrací i ke kauze Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podobné opatření postihlo dříve už divadla a kina

Balzerovou v březnu popudila slova prezidenta Miloše Zemana směřovaná na adresu umělců při vyhlašování filmových cen Český lev, které nazval „snobská sebranka“. Reagoval na fotografie kouřících umělců bez roušek před budovou Rudolfina v době přísných protiepidemických pravidel. „Víte, mě tam naštvala jedna jeho věta, že řekl, jak správně podotkl můj mluvčí Ovčáček, že my jsme nemohli rozdávat ta ocenění a oni, tato ‚snobská sebranka‘, to udělali,“ uvedla. Prezident republiky tak totiž reagoval na fakt, že Český lev mohl proběhnout, ale oficiální akce ke státnímu svátku 28. října nikoliv.

Anketa

Je zavedení covid pasů, bez nichž nepůjde cestovat či chodit na koncerty, příznakem totality?

74%
23%
hlasovalo: 15468 lidí

„Pane prezidente, žijeme už rok ve velmi těžké a složité době. Všichni se ze všech sil snažíme, abychom ji co nejdříve překonali. Snažte se, prosím, i Vy nekazit nám svými hrubými komentáři, zlobou a nenávistnými výroky společenské ovzduší,“ kritizovala prezidentova slova tehdy v dopise Balzerová.

„Já jsem to potřebovala udělat, chtěla jsem panu prezidentovi říci, že v těžké době jen rozsévá zlo a plive na kulturní pracovníky. A to by neměl dělat,“ vysvětlila své motivy. Opakované zvolení Miloše Zemana v přímé volbě prezidentem si pak vysvětluje úpadkem morálky i tím, že lidem se provokativní výroky líbí. Podle ní i čeština dostala výrazně zabrat.  „Jsme blíž a blíž dnu, já se těším, že se od něj na podzim odrazíme,“ dodala herečka Balzerová.

Připomněla také, že kultura vždy bohužel stojí stranou. „My už jsme zvyklí, že kultura je vždycky na chvostu,“ podotkla a dodala, že v politickém programu jakékoliv strany nemá kultura svoje místo. „O kulturu nikdo nemá zájem, tam se totiž nepřerozdělují peníze. Úředníci a ministři jen přemýšlejí, kde se s lobbisty dohodnout, kde z toho něco kápne, a z kultury skutečně nekápne,“ komentovala. A dodala, že v době pandemie na tom byla kultura nejhůře. Na ni se zapomnělo a umělci za kasou jsou toho jasným příkladem.

„Kulturním pracovníkům bylo stydno takhle žebrat a žadonit, takže mlčeli a snažili se pracovat třeba v supermarketech. Já se třeba snažila starat o svoji rodinu a vnuky, kteří měli doma online výuku. Byl to spíš stud, křičet tak nahlas, tak šli raději dělat něco jiného, nebo žili z nějakých zásob či úspor. Bylo nám trapné se hlásit,“ řekla a dodala, že ani samotní poslední dva prezidenti se o kulturu nezajímají. A vždy se podle ní postupuje od hlavy. Nepotřebuje ji prezident, tak ji nepotřebují ani ministři.

Také zmínila, že již dříve odmítla sponzorský dar od předsedy vlády Andreje Babiše pro Divadlo Na Fidlovačce. Podle ní to rozhodnutí bylo podmíněné tím, že by se politika neměla míchat s divadlem. Závěrem pak dodala, že se na jeviště po roce a půl hrozně těší, především pak na kontakt s diváky, a zároveň má mírnou obavu, aby vše fungovalo.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Washington selhal. Nedaří se jim nás izolovat. Tak to zkouší jinak, tvrdí Zacharovová

22:22 Washington selhal. Nedaří se jim nás izolovat. Tak to zkouší jinak, tvrdí Zacharovová

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová varovala Spojené státy před úvahami o zařaze…