Babiš na Primě řádil: Nejsem žádný oligarcha, oligarchii tu dělá ČSSD s panem Pokorným. A ještě jsem zapomněl na Schwarzenberga a jeho dotace od Kalouska...

18.09.2016 12:02

Hostem nedělní Partie televize Prima byl ministr financí, majitel Agrofertu a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Před kamerami spustil kanonádu, v níž zaútočil na kdekoho. Pálil především do ČSSD, ale nezapomínal ani na Miroslava Kalouska (TOP 09). V jednom však byla tato partie jiná. Babiš měl tentokrát ve studiu oponenta – exministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09. Ten se nechtěl nechat zahnat do kouta.

Babiš na Primě řádil: Nejsem žádný oligarcha, oligarchii tu dělá ČSSD s panem Pokorným. A ještě jsem zapomněl na Schwarzenberga a jeho dotace od Kalouska...
Foto: FTV Prima, spol. s r.o.
Popisek: Andrej Babiš na Primě
reklama

Moderátorka hned v úvodu připomněla, že sněmovna nedávno schválila novelu zákonů o střetu zájmů, jemuž se také říká Lex Babiš. Hlasovali pro něj všichni poslanci kromě zákonodárce zvolené za Babišovo hnutí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po schválení zákona napsal na sociální síti Twitter, že sněmovna vystavila stopku oligarchům.

„Někteří tradiční politici dělají všechno pro to, abych nebyl v politice. Jsem rád, že pan Fiala, předseda ODS, přiznal, že je to zákon proti mně,“ zahájil kanonádu Babiš. Důrazně odmítal nálepku oligarchy. Oligarcha je podle něj člověk, který v zemi vládne s několika málo partnery. A to jsme prý v České republice viděli za premiérů ODS Mirka Topolánka, Petra Nečase a vidíme to prý i dnes za vlády Bohuslava Sobotky.  

„Teďka máme oligarchii ČSSD. ČSSD má největší moc. U pana premiéra najdeme pana Pokorného, advokáta. ČSSD ovládá policii, GIBS, NKÚ. Senát a další. Já nejsem žádný oligarcha. Každý ví, že média fungují podle inzerce. Máme tady podivné weby, u kterých ani nikdo neví, jak vznikly a jak jsou financovány. Máme tady i veřejnoprávní média, ale do jejich rad volí politici. Takže je nesmysl tvrdit, že já nějak ovládám média. Je to nesmysl. Když jsem šel do politiky, tak každý věděl, co vlastním,“ hřímal hned na úvod Babiš. „Vrcholem všeho bylo, že kmotr řídil milenku pana expremiéra,“ uzavřel svou úvodní kanonádu.

Pak se dostal ke slovu Heger. „Nemá smysl tady vést debatu, jestli je oligarcha ten pravý termín. Pan vicepremiér sám o sobě říká, že je úspěšným podnikatelem a že má majetek. Je to pravda a myslím si, že společnost si takových podnikatelů musí vážit. Jeho majetek mu nikdo nezávidí. Na druhé straně si řada zemí vytvořila určitý systém brzd pro případ, kdy se takový člověk dostane do vysoké politiky,“ konstatoval exministr zdravotnictví.

Připomněl, že Babišův Agrofert čerpá dotace, které Babiš jako ministr financí kontroluje, což je zvláštní. V zemích na západ od nás by něco tak snadno neprošlo.

V tu chvíli znovu zaútočil Babiš. „Já jsem zapomněl na pana Schwarzenberga (čestného předsedu TOP 09). On přijímal dotace od pana Kalouska, on vlastnil Respekt a pan Bakala, který dnes vlastní Economii, v minulosti sponzoroval TOP 09. A není pravda, že by moje ministerstvo kontrolovalo ty dotace a že já mám na to vliv. To ministerstvo tady je jako auditní orgán,“ bránil se ministr financí.

Pár slov padlo také k případné vládě s komunisty, kterou Babiš v minulosti připustil a pak svůj výrok poupravil. „Já mám s tím vyjadřováním celkem problémy, ale často se to využívá proti mně. Já bych ale s nimi do vlády nešel, protože oni by mi ten Agrofert ještě znárodnili,“ pousmál se ministr financí. „V těch příštích volbách všichni budou proti nám, jak se to ukazuje,“ stěžoval si před kamerami.

Vy jste takový slušný člověk, tak proč jste s Kalouskem?

On sám je prý připraven bavit se o spolupráci se všemi slušnými politiky. Pokud jsou tady tolik komunisté kritizováni, tak by podle Babiše možná bylo namístě je zrušit. Ale dnes se tváříme, jako že neexistuje strana, která má podporu patnácti procent voličů. I mezi komunisty jsou prý slušní politici. Ti se najdou v každé straně. „Já si vážím třeba tady pana poslance a považuji ho za slušného člověka, ale nechápu, proč je ve straně u Kalouska, protože to je symbol korupce,“ kroutil hlavou šéf hnutí ANO.

Heger si v této souvislosti neodpustil jednu poznámku. „Když jsme byli zváni do tohoto pořadu, jedna z variant byla, že tu místo mě měl sedět Miroslav Kalousek, jenže tady pan Babiš to nechtěl,“ podivoval se exministr zdravotnictví.

Následně Babiše nešetřil kvůli zavádění elektronické evidence tržeb. Nedávno se prý byl podívat na trzích a dal se do řeči s obchodníkem. Dozvěděl se od něj, že po zavedení EET až polovina podobných stánků zmizí. TOP 09 však není tak skeptická. Předpokládá, že nezkrachuje polovina živnostníků, ale jen třetina. „Daně se tady mají vybírat, to nezpochybňujeme, ale tady se jde s kanónem na vrabce,“ zaznělo z Hegerových úst. Někteří podnikatelé jsou přetěžováni administrativou, zatímco jiným se milostivě dostává zvláštních výjimek. To ukazuje, že prostředí v ekonomice stejně nebude zcela narovnáno. Nesmíme prý zapomínat také na příklad z Chorvatska, kterým se pan Babiš tak často ohání. I tam po zavedení elektronické evidence tržeb řada podnikatelů skončila.

Nakonec přidal jedno srovnání se Spojenými státy. „Já kritizuji také to, že vyplňováním daňového přiznání a s ním spojeného účetnictví stráví český podnikatel dvakrát víc času než ve Spojených státech. Proč?“ ptal se Heger.  

Babiš se bránil, že v Chorvatsku podnikatelé končili, protože se styděli dál podvádět. Věděli, že by jim najednou tržby vzrostly o 300 i 400 procent, a báli se postihů. „I my už máme tuhle zkušenost, chodí za námi podnikatelé a říkají: co když to bude takhle a takhle,“ prozradil ministr financí.

EET prý zavádí také proto, že každý chce peníze, ale ty se napřed musejí někde vybrat. „Všichni chtějí peníze. Přidali jsme důchodcům, přidali jsme učitelům, opravujeme silnice, ale kde my na to máme brát? My to platíme z daní,“ připomínal ve studiu.

Stojí za pozornost, že navzdory slovním přestřelkám z poslední doby Babiš věří, že koalice ČSSD, ANO a lidovců dovládne až do podzimu 2017.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Miloš Polák
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

12:12 Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

Současná Rada ČT je obviňována, že neprávem odvolala dozorčí komisi. To a nejen to vysvětloval ve St…