Babiš nehodlá prosazovat nepromlčitelnost privatizačních činů

09.12.2019 16:06

Premiér Andrej Babiš (ANO) nehodlá prosazovat změnu právní úpravy, tak aby nebyly promlčeny excesy z doby privatizace státního majetku po pádu socialismu. Vyplývá to z jeho odpovědi na písemnou interpelaci Miroslava Grebeníčka (KSČM), napsala ČTK.

Babiš nehodlá prosazovat nepromlčitelnost privatizačních činů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš

Babiše se ptal na to, jaké kroky v souvislosti s červnovým usnesením Sněmovny k privatizacím učinil.

Grebeníček nebyl s Babišovou odpovědí spokojený. Interpelaci proto projedná sněmovní plénum.

Sněmovna v červnu požádala na návrh komunistů vládu, aby navrhla novelu trestních předpisů, tak aby bylo možné „zločiny způsobené při privatizaci“ dále stíhat a potrestat a aby nebyly promlčeny. Babiš dolní komoru nevyslyší. „Současná právní úprava je nastavena vhodně a nepokládáme za přínosné podnikat jakékoli kroky směřující k požadované změně,“ napsal premiér Grebeníčkovi.

Babiš připojil i stanovisko, které poslal už v srpnu předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) a šéfovi klubu KSČM Pavlu Kováčikovi. Připomněl v něm záporná stanoviska vlád k novelám komunistických poslanců o nepromlčitelnosti činů při privatizacích. Poslanci KSČM je předložili v nynějším i v uplynulých dvou volebních obdobích.

Vláda mimo jiné uvedla, že privatizační trestné činy nedosahují takové závažnosti jako nepromlčitelné trestné činy proti lidskosti a válečné zločiny. Upozornila také na nepoměr, kdy by část hospodářských trestných činů promlčitelná nebyla, zatímco například vražda ano. U privatizačních činů nyní zaniká trestní odpovědnost po 20 letech. Kabinet vyjádřil pochybnost o tom, že by vyšetřování vedla po tak dlouhé době k výsledkům.

Komunisté prosadili v červnu navzdory odporu pravicové opozice usnesení, podle kterého privatizace státního majetku po pádu socialismu provázely excesy, chyby i zločiny se stamiliardovými škodami. Spolu s poslanci KSČM pro ně hlasovali členové dolní komory za hnutí ANO a SPD, Piráti, sociální demokraté a někteří nezařazení poslanci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vše bylo úplně jinak? Maláčová chtěla pomoci matce tří dětí, která měla kvůli „melouchu“ přijít o dávky. Jenže pak přišlo zjištění...

7:15 Vše bylo úplně jinak? Maláčová chtěla pomoci matce tří dětí, která měla kvůli „melouchu“ přijít o dávky. Jenže pak přišlo zjištění...

Server Novinky.cz přinesl před několika dny zprávu o matce tří dětí, jedenatřicetileté Simoně, která…