Babiš neplatí daně, tvrdí novinářka, o které ministr financí řekl, že je „blízká Kalouskovi“

29.03.2017 11:26 | Zprávy

Andrej Babiš nutí podnikatele, aby kontrolními hlášeními a elektronickou evidencí tržeb dávali k dispozici veškeré údaje o svých příjmech, a nemohli tak zatajit ani korunu před daňovou správou. Jenže sám podle webu Echo24.cz přistupuje k plnění daňových povinností značně svérázně. A nejde prý jen o tolik diskutované korunové dluhopisy, ale také o mnohem jednoznačnější případy.

Babiš neplatí daně, tvrdí novinářka, o které ministr financí řekl, že je „blízká Kalouskovi“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo za účasti Andreje Babiše. Při této příležitosti pokřtil samce klokana rudokrkého jménem Bimbo

Nejnovějším skandálem, který analytička Echo24.cz Lenka Zlámalová rozvířila, je placení, respektive neplacení, daně z vily, kterou Babiš obývá na Čapím hnízdě u Olbramovic na Benešovsku. O Zlámalové se přitom Babiš v minulosti vyjádřil, že má blízko  k Miroslavu Kalouskovi a záměrně se zaměřuje na Babiše a jeho dehonestaci.

Babišovo víkendové sídlo, schované v turistickém a vzdělávacím centru, jak je Čapí hnízdo prezentováno, patří do komplexu. O tom svědčí mimo jiné jeho jmenování v žádosti o padesátimilionovou dotaci z EU, nyní přezkoumávané. V žádosti je výslovně uvedeno, že vila bude sloužit k „soukromým účelům majitelů Čapího hnízda“. Majiteli byli od roku 2008, jak je dobře známo z ministrova parlamentního vysvětlování, příbuzní Andreje Babiše a od roku 2014 vlastnila objekt spolu s celým Čapím hnízdem společnost Imoba. Tu vlastnil holding Symbiol, který byl stoprocentně vlastněn Andrejem Babišem, než jej letos převedl do svěřeneckého fondu, který spravují dva jeho advokáti.

Společnost Čapí hnízdo vilu pronajímá Andreji Babišovi. Bezúplatně. To však neznamená, že z toho nemají být odváděny žádné daně. Užívání vily či požívání jiných služeb bez protiplnění je totiž z hlediska daňového práva tzv. „nepeněžní příjem“, který je jako příjem také náležitě zdaněn – stejně jako příjem peněžní. V praxi to funguje tak, že se dopočítá tržní nájemné, které by se muselo zaplatit, z něj se vypočte daň a z té se stane daňová povinnost uživatele.

VÍCE SI PŘEČTĚTE ZDE

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: jav

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

0:00 Babiš po blackoutu: Máme zločineckou vládu, co nikdy neřekne pravdu

„Máme zločineckou, nekompetentní vládu, která ohrožuje naši bezpečnost a nikdy neřekne pravdu,“ tvrd…