Babiš po krizovém zasedání: Raději necestujte do oblastí Itálie postižených koronavirem. Hamáček a Vojtěch: Jsme připraveni na výskyt viru u nás

25.02.2020 21:25

V úterý podruhé zasedala kvůli vývoji čínského koronaviru Bezpečnostní rada státu, podle Úřadu vlády především z preventivních důvodů. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval občany zvážit jakoukoli cestu do zahraničí. Doposud bylo v České republice testováno 98 pacientů s podezřením na výskyt koronaviru, z nichž žádný neměl test pozitivní. V karanténě jsou aktuálně lidé v Jihočeském i Moravskoslezském kraji. Z Letiště Václava Havla v Praze odvezli v úterý do Nemocnice Na Bulovce pětici českých studentů, kteří přicestovali z Íránu, výsledky budou známy ve středu.

Babiš po krizovém zasedání: Raději necestujte do oblastí Itálie postižených koronavirem. Hamáček a Vojtěch: Jsme připraveni na výskyt viru u nás
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš na brífinku po jednání Bezpečnostní rady státu o koronaviru uvedl, že detailně projednali krizové plány. „Skutečně nedoporučujeme našim občanům, aby cestovali do Itálie – do Lombardie, do Benátska. Vyzýváme občany, kteří se z těchto oblastí budou vracet a pozorovali na sobě příznaky, aby kontaktovali nejlépe telefonicky lékaře,“ řekl hlavní závěry z dnešního jednání.

Doplnil, že by občané měli zvážit jakoukoli cestu do zahraničí za této situace. Zmínil případ z Kanárských ostrovů, kde je aktuálně šest Čechů v karanténě. „Situaci pečlivě sledujeme a nepodceňujeme. Zatím u nás nebyl potvrzen pozitivní případ koronaviru,“ uvedl předseda vlády.

Anketa

Souhlasíte s přejmenováním náměstí u ambasády Ruské federace na náměstí Borise Němcova?

3%
97%
hlasovalo: 24476 lidí
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) doplnil, že probrali příslušné krizové plány, tak aby byla Česká republika připravena na případný výskyt koronaviru. „Za Ministerstvo vnitra chci potvrdit, že složky integrovaného záchranného systému jsou připraveny reagovat v případě, že by je k tomu hygienická správa vyzvala,“ oznámil.

Slovo si vzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), který upřesnil, že doposud bylo v České republice testováno 98 pacientů s podezřením na výskyt koronaviru, z nichž doposud žádný neměl test pozitivní. „Všichni byli negativní včetně té první skupiny českých studentů z Íránu. Druhá skupina je nyní v izolaci na Bulovce a čeká na vyšetření, jehož výsledky budeme mít zítra,“ přiblížil ministr. Ubezpečil, že ve spolupráci se všemi krajskými hygienickými stanicemi systém funguje tak, jak má.

Anketa

Pro koho byste hlasovali, kdybyste byli Američané?

hlasovalo: 7556 lidí
Letiště Praha od úterý vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. Dezinfikovat se budou i autobusy, které budou cestující z Itálie přivážet k branám.

Letiště v Brně od středy přijme speciální opatření kvůli koronaviru. Pro cestující s možnými potížemi bude k dispozici lékař, zaměstnanci dostanou ochranné pomůcky.

Hygienici v Jihočeském kraji nařídili preventivní dvoutýdenní domácí karanténu asi pro dvacet lidí, jeden člověk je v karanténě také v Moravskoslezském kraji. Vrátili se z oblastí s nákazou koronavirem, mimo jiné z Itálie. U šesti z jedenácti českých studentů, kteří se v úterý vrátili z Íránu, vyšly testy na koronavirus negativně, zbylá pětice na výsledky ještě čeká, jak výše potvrdil ministr Vojtěch.

Nový typ koronaviru se od prosince šíří z Číny. Od té doby usmrtil více než 2 660 lidí, drtivou většinu v Číně. Z evropských zemí se v posledních dnech nákaza šíří v Itálii, první dva případy v úterý ohlásilo i Rakousko a první případ Chorvatsko.


 

reklama

autor: nab

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

20:19 Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

Účastníkům konference o dezinformacích se v Poslanecké sněmovně dostalo informací od ředitele BIS Mi…