Babiš prostě ministrem financí bude! Rodí se plán, jak překonat Zemana

26.11.2013 7:08

Strany chystané vládní koalice intenzivně přemýšlejí, jak vyřešit problém s lustračním osvědčením předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Šéf druhé nejsilnější vládní strany by se rád stal ministrem financí, prezident Miloš Zeman však trvá na tom, že do čela ministerstva jmenuje pouze osoby s negativní lustrací.

Babiš prostě ministrem financí bude! Rodí se plán, jak překonat Zemana
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš v Ostravě s Josefem Hájkem
reklama

Hledá se tedy řešení, jak situaci odblokovat. Nejpravděpodobnějším řešením se jeví změna legislativy, která by změnila současný stav, kdy je povinnost lustrace dovozována částečně z lustračního zákona a částečně z pouhých ústavních zvyklostí. Úplně nově by problém lustrací mohl řešit zákon o státní správě, který je již mnoho let schválen, ale neustále je odkládána jeho účinnost.

„Pokud se díky tomu vyřeší problém s lustracemi ministrů, tak to bude jen dobře. Protože po 25 letech od roku 1989 si myslím, že lustrační zákon už svůj smysl splnil,“ řekl k tomu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pro Lidové noviny.

Ještě kratší proces s lustracemi plánují komunisté. Ti by lustrační zákon úplně zrušili, a to na základě novely antidiskriminačního zákona, která by měla být hotová za dva až tři týdny.

Jakékoliv zákonné změny však mohou trvat měsíce, ale Sobotka by svou vládu rád sestavil do konce roku. Proto by v případě, že by prezident Zeman nadále odmítal Babiše jmenovat, bylo třeba jeho situaci řešit individuálně. „Vždycky jsem říkal, že můžu i počkat,“ řekl k tomu sám Babiš podle Hospodářských novin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

10:58 Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

REPORTÁŽ „Už to skřípe. Odchod Británie je začátkem konce. Evropská unie je nereformovatelná. Je pot…