Babiš s Dolejšem bilancovali: Odtud plynou problémy dnešní společnosti

14.11.2014 13:40

V sále bývalé Sněmovny lidu k výročí sametové revoluce promluvil také vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Poznamenal, že před listopadem hodně snili o svobodě a dobrém životě, ale nesmíme zapomínat na to, že spolu se svobodou kráčí ruku v ruce i odpovědnost. Odpovědnost ale často odmítali převzít politici, proto si dnes politiků lidé tolik neváží. Po Babišovi pronesl několik slov i místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Babiš s Dolejšem bilancovali: Odtud plynou problémy dnešní společnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: "Nemračte se tak, vždyť je pátek !"
reklama

Lidé prý před listopadem 1989 hodně snili. Snili o tom, že ponesou zodpovědnost za své životy a budou svobodně i šťastně žít. To se prý v podstatě naplňuje. „Je ale důležité, aby si i dnešní mladí lidé uvědomovali sílu odkazu 17. listopadu, který říká, že neseme zodpovědnost za své životy,“ upozornil Babiš.

Euforie ale opadla nejpozději s dělením Československa, a to i proto, že politici sice hlásali přechod ke kapitalismu, ale odmítali nést odpovědnost za svá politická rozhodnutí. I to vedlo k tomu, že je dnes česká politika do značné míry zdiskreditovaná.

Alternativy jsou, říká Dolejš

K 17. listopadu řekl své i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Své vystoupení vzal přitom poměrně ze široka, protože zavzpomínal na rok 1945, kdy si lidé přáli změny ve společnosti. K řadě z nich došlo, lidé často získali sociální jistoty, ale zároveň se utlumil společenský pohyb ve společnosti. „Samotný 17. listopad byl pak výbuchem nespokojenosti se zakonzervováním moci... Změny byly nutné a přišly. Byť nezapomínejme, že si lidé přáli sociální jistoty a ještě asi 40 procent občanů věřilo v nějakou formu socialismu,“ podotkl Dolejš.

Navrch ale získali lidé, kteří usilovali o kapitalistickou transformaci poměrů v jisté obdobě z 19. století, kdy nebyl na sociální práva brán zdaleka tak velký zřetel. Tak nebo tak, svobodu zde máme a podle Dolejše s ní musíme nakládat. Faktem však také je, že nemalé množství kapitálu u nás drží zahraniční společnosti, prohlubují se sociální rozdíly a tak podobně. „Ve společnosti se také znovu zabydlují vulgarismy a hrubosti,“ podotkl k tomu Dolejš. Je proto třeba demokracii dál rozvíjet, hledat vývojové alternativy a věnovat se poctivé práci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

5:05 A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

CHARTA 77 Podle mnohých odborníků přesvědčivým dokladem o kinematografii první poloviny sedmdesátých…