Babiš se pochlubil: Schodek loňského rozpočtu je jen 62,8 miliardy. Daně jsme vybírali skvěle

5. 1. 2016 14:44

Státní rozpočet skončil loni se schodkem 62,8 miliardy Kč, což je o 37,2 miliardy méně než schválený rozpočet. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jde o nejlepší výsledek hospodaření státu od roku 2008. Předloni byl schodek rozpočtu 77,8 miliardy korun. K výsledkům rozpočtu pomohlo podle MF oživení ekonomiky a zlepšení práce finanční správy, které se projevilo ve větším výběru daní.

Babiš se pochlubil: Schodek loňského rozpočtu je jen 62,8 miliardy. Daně jsme vybírali skvěle
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Andrej Babiš v Partii TV Prima

Babiš odmítl názory, že současná vláda se jen „svezla“ na výsledcích práce předchozích vlád. „Myslím, že je to zásluha naší vlády. My jsme odšpuntovali ekonomiku, my jsme napumpovali peníze do spotřeby, do investic, a hlavně jsme extrémně dobře čerpali evropské peníze, které zásadní mírou přispěly k tomu, že ten deficit je velice pozitivní,“ prohlásil ministr financí.

Pomohly i dluhopisy s negativním úrokem

Připomněl, že ČR má jedno z nejnižších zadlužení v Evropě. Za velice pozitivní považuje Babiš to, že za dva roky se současné koaliční vládě podařilo absolutně snížit státní dluh poměrově vůči HDP o čtyři procentní body.

Stalo se tak i díky tomu, že od konce srpna začalo ministerstvo financí emitovat dluhopisy s negativním úrokem. „To znamená, že jsme si půjčili peníze a dostali jsme za to vlastně úrok,“ vysvětlil ministr.

Za důležité považuje také to, že ministerstvo financí od nástupu nového vedení začalo pracovat s penězi. „Roku 2014 jsme na operacích s penězi vydělali 240 milionů, minulý rok už to bylo 540 milionů,“ řekl Babiš.

Daně jsme vybírali skvěle

Nechápe, když někdo kritizuje, že současné ministerstvo financí špatně vybíralo daně. „My jsme je vybírali skvěle. Oproti roku 2014 jsme vybrali na daních o 72,2 miliardy víc,“ uvedl Babiš.

Tvrdil také, že v době nástupu současné vlády bylo čerpání evropských fondů v žalostném stavu. „Na MŽP hrozilo, že nevyčerpáme 18 miliard, nyní to vypadá, že nevyčerpáme jednu miliardu, v dopravě se nám možná podaří vyčerpat vše,“ řekl.

Hospodářský růst jsme nezdědili

Není prý také pravda, že hospodářský růst současná vláda zdědila. „Minulý rok jsme investovali 176,2 miliardy,“ uvedl s tím, že oproti roku 2014 je vidět navýšení výdajů o 67 miliard.

Zpochybnil také tradiční poučky o tom, že česká ekonomika roste tak, jak roste ekonomika Německa. „Loni jsme rostli třikrát víc než Německo, protože jsme pustili investice,“ vysvětlil.

Připustil ale, že loňský růst byl mimořádný a tento rok se jej asi nepodaří zopakovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Havloid, pravdoláskař, sluníčkář? Říkají neúspěšní lidé!“ Vztek po Moravcovi: I z důležitých míst. Silné výzvy

8:26 „Havloid, pravdoláskař, sluníčkář? Říkají neúspěšní lidé!“ Vztek po Moravcovi: I z důležitých míst. Silné výzvy

Včerejší Fokus Václava Moravce nenechal některé hlavy chladné, zejména kvůli tomu, kdo byl pozván. Z…