Babiš se přimlouvá za jednoduché maturity. Plaga nechává školáky hlasovat, co by v nich chtěli zrušit

22.01.2021 21:36

Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes s ministrem školství Robertem Plagou (oba za ANO) informovali, že i při současném nejpřísnějším pátém stupni protiepidemického systému PES se budou moci navrátit závěrečné ročníky základních a středních škol do školních lavic. Premiér Andrej Babiš (ANO) by chtěl, aby letošní státní maturity prošly značným zjednodušením a aby proběhly pouze v omezené podobě. Plaga již dříve nechával maturanty hlasovat, jakou část zkoušky by si přáli zrušit. Vyšlo najevo, že se jim nelíbí ústní zkoušky, jelikož jsou prý na státní maturitě nejtěžší.

Babiš se přimlouvá za jednoduché maturity. Plaga nechává školáky hlasovat, co by v nich chtěli zrušit
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna
reklama

Se svým návrhem apeluje ministerský předseda zejména na Plagu. „Já jsem určitě pro, aby ty zkoušky nebyly v plném rozsahu vzhledem k situaci. Za té první vlny tomu ministr nevyhověl, já bych to skutečně doporučoval,“ uvedl Babiš.

Premiér se přiklání k tomu, aby letošní maturity a další závěrečné zkoušky studentů proběhly v omezené podobě, kdy dojde jen na společnou část didaktických testů z českého jazyka a pak na test buď z matematiky, nebo z cizího jazyka, a že písemné práce zcela odpadnou. „Už nyní je jasné, že státní část maturit se bude skládat pouze z didaktických testů, a to v termínu 3. až 7. května 2021. Zcela odpadnou písemné práce. Podoba profilové části maturit, rozsah, nastavení a organizace zkoušek, bude pak na školách samotných,“ uvedl pro Deník radní kraje Vysočina Jan Břížďala (Piráti) po jednání o změnách v rámci školských komisí krajů.

Plaga však trvá na tom, že definitivní stanovisko oznámí příští týden po dnešním zasedání školského sněmovního výboru. Sloh z češtiny a z cizích jazyků však zřejmě z maturit odpadne. Dále se má prodloužit i termín školní části maturity.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Že by Plaga odpískal i didaktické testy, razantně odmítá. „Nedojde-li k dramatickým zvratům, určitě nehodlám rezignovat na didaktické testy a jejich náročnost, neboť na ně se žáci mohou dobře připravit i doma,“ dává najevo.

Sám dříve dal na sociální síť Instagram otázku, co by si přáli studenti u maturit zrušit. Ti by rádi na maturitu nešli k ústním zkouškám. Ministerstvo školství má uvedené přání na zrušení části maturity brát před rozhodnutím také v potaz. Studentům se nelíbí, že ústní zkoušky jsou, podle nich, v rámci maturit nejtěžší částí.

Do škol může nyní chodit zhruba 216.000 prvňáků a druháků, 27.000 žáků speciálních škol a 365.000 dětí ve školkách. Deváťáků je podle údajů ministerstva školství kolem 94.000 a žáků posledních ročníků maturitních i učňovských oborů asi 93.000.

O otevření škol se debatovalo též hojně ve Sněmovně ve čtvrtek během hlasování o prodloužení nouzového stavu.

KSČM, která je pro vládu v otázkách prodloužení nouzového stavu klíčová, si kladla podmínku návratu žáků prvního stupně základních škol a posledních ročníků a maturantů od 1. února do lavic. „Jejich návrat do škol je více než žádoucí,“ prohlásil ve Sněmovně poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

Fotogalerie: - Školství nad propastí

České školství nad propastí? Panelová diskuze na P...
České školství nad propastí? Panelová diskuze na P...
České školství nad propastí? Panelová diskuze na P...
České školství nad propastí? Panelová diskuze na P...
Libuše Ludíková, předsedkyně Asociace děkanů pedag...
České školství nad propastí? Panelová diskuze na P...

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nato slíbil, že by se žáci prvního stupně základních škol skutečně k prezenčnímu studiu mohli vrátit začátkem února, pokud to epidemická situace dovolí.

„Podařilo se nám malá světélka na konci tunelu porozsvítit,“ reagoval na slib Blatného šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

19:49 Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…