Babiš se raduje: Pryč s migračním paktem OSN! My, USA, Izrael, Polsko a Maďarsko jsme proti. Ale Slováci...

19.12.2018 19:17

Valné shromáždění OSN dnes většinou, tedy 152 hlasy, potvrdilo globální pakt o migraci. Na svém Facebooku o výsledku hlasování informoval i český premiér Andrej Babiš, který s potěšením potvrdil, že Česká republika v této věci hlasovala tak, jak přislíbil. Jasně proti. A stejně tak poukázal i na to, jaký postoj k hlasování zaujala jeho rodná země, Slovensko.

Babiš se raduje: Pryč s migračním paktem OSN! My, USA, Izrael, Polsko a Maďarsko jsme proti. Ale Slováci...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pravidelné interpelace na premiéra Andreje Babiše ve sněmovně
reklama

Proti globálnímu kompaktu pro bezpečnou, řízenou a legální migraci na zasedání OSN v New Yorku hlasovalo dnes celkem pět zemí. Předseda vlády Andrej Babiš tak na sociální síti upřesnil, že konkrétně jde o Česko, Maďarsko, Izrael, Polsko a USA. 

„Česká republika tak hlasovala proti tzv. Marrákešské deklaraci, tak jak jsme slíbili,“ připomněl Babiš s tím, že stále tak drží strategii proti ilegální migraci. „A nepřijmeme ani jednoho migranta,“ zopakoval.

Dále zkonkretizoval podrobněji výsledky hlasování. Pro rezoluci bylo 152 hlasů. Proti rezoluci již zmíněných pět hlasů (ČR, USA, Izrael, Polsko, Maďarsko). Dalších 12 zemí se zdrželo a nehlasovalo jich 24 (včetně Slovenska), uvedl premiér.

Právně nezávazný globální pakt o migraci má zajistit bezpečnou, řízenou a legální migraci, řada zemí včetně České republiky jej však odmítá. Ve VS OSN pro dnešní usnesení hlasovalo méně zemí než v marockém městě Marrákeši 10. prosince, kde jej předběžně přijalo 164 zemí.

Anketa

Dělal Andrej Babiš v roce 2018 České republice v zahraničí ostudu?

11%
89%
hlasovalo: 16185 lidí
Pakt má za cíl mimo jiné řešit i to, proč lidé migrují, jak je chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů. Babiš na Twitteru uvedl, že Česká republika hlasovala proti paktu, tak jak slíbila. „Držíme naši strategii proti ilegální migraci. A nepřijmeme ani jednoho migranta,“ napsal český premiér.

Jednání o globální dohodě začala v důsledku migrační krize v Evropě v roce 2015, která byla největší uprchlickou krizí od druhé světové války. Příliv migrantů vyvolal v Evropě strach z cizinců a nacionalistické nálady.

Toto pondělí VS OSN drtivou většinou přijalo globální pakt o uprchlících, který rozšiřuje současný mezinárodní právní rámec o běžencích. Proti hlasovaly pouze Spojené státy a Maďarsko, Česká republika právně nezávazný dokument podporující mezinárodní spolupráci podpořila. Tento dokument se liší od globálního paktu o migraci, který Valné shromáždění schválilo dnes.

Fotogalerie: - Přijatý pakt o uprchlících

Jednání sněmovny. Před schválením programu se rozh...
Patrik Nacher a Aleš Juchelka
Markéta Pekarová Adamová a Vojtěch Pikal
Jednání sněmovny. Před schválením programu se rozh...
Radim Fiala
Jednání sněmovny. Před schválením programu se rozh...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Foldyna řekl vše o Petříčkovi. Putin a Evropa? Vážná slova

7:02 Foldyna řekl vše o Petříčkovi. Putin a Evropa? Vážná slova

Jaroslav Foldyna v pořadu Horká linka v XTV řekl, že uvažuje o vstupu do SPD. Na názorovém směřování…