Babiš si stěžuje na „agresivní voliče Pavla“. Generál k nim promluvil: Dál vyjadřujte nesouhlas. Ale slušně

24.01.2023 21:16 | On-line

Kandidát na prezidenta Petr Pavel se dnes stejně jako Andrej Babiš v pondělí zúčastnil debaty Jeden na jednoho na TV Nova. Moderovala Bára Divišová a dotazy mimo jiné pokládali i diváci.

Babiš si stěžuje na „agresivní voliče Pavla“. Generál k nim promluvil: Dál vyjadřujte nesouhlas. Ale slušně
Foto: Screen: TV Nova
Popisek: Generál Petr Pavel v TV Nova.

Úvodem se Divišová věnovala Pavlovu zdravotnímu stavu. Generál ve výslužbě musel rušit program posledních dní, protože byl nemocný. „Už je to lepší, mám nasazená antibiotika, snědl jsem za poslední dva dny víc prášků než za poslední rok,“ sdělil Pavel. Divišová se jej následně zeptala, zda nenastydl kvůli tomu, že byl poměrně nalehko oblečený při setkáních s občany na náměstích. „Nebyl jsem tak nalehko, měl jsem teplé spodní prádlo, ale program byl náročný,“ poznamenal Pavel.

Jeho protikandidát Andrej Babiš dnes ukončil kontaktní kampaň, protože čelí útokům. Pavel uvedl, že se o slušnou kampaň snaží od počátku. „Když jsem ohlašoval kampaň 6. září, tak jsem jasně deklaroval, o jaké hodnoty mi jde. Slušnou kampaň, celou tu kampaň jsem tak vedl. Neměl jsem jediný billboard, který by někoho strašil. Ani na jakýchkoliv shromážděních jsem nikoho neznevažoval, neurážel ani nepřekrucoval fakta. Když jsem viděl, jak se ta kampaň vyhrotila v posledních dnech, tak mě to opravdu mrzí,“ sdělil Pavel, ale zároveň uvedl, že při srovnání atmosféry na mítincích jeho a mítincích Andreje Babiše se domnívá, že atmosféra je vyhrocená spíš Andrejem Babišem než jím.


Bára Divišová zpovídá Petra Pavla. (Screen: TV Nova)

Odmítl, aby svým příznivcům zakazoval chodit na mítinky Andreje Babiše. „Lidé mohou přijít na jakýkoliv mítink, i ti, co mě nebudou chtít volit, se mohou přijít podívat, zda to, co říkám, ode mě mohou očekávat. Andrej Babiš podle toho starého přísloví, kdo seje vítr a sklízí bouři, zasel bouři, úspěšně hnojil – a když přišla bouře, cítí se poškozen a ublížen. Pokud někdo může za tu vyhrocenou atmosféru, tak to nejsem já, ale Andrej Babiš tím, jak se chová. Mohu své příznivce požádat touto cestou, aby dál vyjadřovali svůj názor i nesouhlas, ale slušně. Rozhodně odsuzuji jakékoliv projevy násilí a výhrůžek. Na druhou stranu by měli mít voliči možnost vyjádřit svůj názor, ale mělo by se to dít civilizovanou formou,“ dodal Pavel.

Odmítl také, že by nenastoloval ve své kampani nová témata a nehovořil o hodnotách, které vyznává. „Ty hodnoty, o které se zasazuji, vnímá asi naprostá většina naší společnosti. Kdo by nechtěl žít v zemi, kde fungují pravidla, slušnost a důstojnost? Mohlo by to oslovovat i voliče ostatních stran. I dnes jsem dal jasně najevo, že v rozporu s tím, co Andrej Babiš říkal, nevytvářím žádné překážky,“ sdělil Pavel.

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 23211 lidí
„Nezaostáváte, necítíte, že máte prostor jen reagovat na to, co na vás pošle Andrej Babiš?“ zeptala se moderátorka. „Témata nastoluji od počátku. Je to návrat slušnosti, důstojnosti, normální komunikace. Jestliže jsem vnímán, že jsem v defenzivě, tak jsem v defenzivě těch hodnot, o kterých mluvím, protože ty jsou ohroženy ze všeho nejvíc,“ sdělil Pavel.

První dotaz z řad diváků směřoval k válečným veteránům, mezi které sám Pavel patří. Určitě by se jim tak jako prezident také věnoval. K otázce rovnoprávnosti žen a mužů pak odvětil: „Ve své praxi jsem zažil to, že ženy měly rovné příležitosti, ale i rovné hodnocení. V armádě to naštěstí je. Není to něco, co bych se měl učit, je to něco, co mám zažité. Kdekoliv bude kvalitní a motivovaná žena, tak budu velice rád prosazovat, aby byla na svém místě, pokud o to bude mít zájem,“ zmínil Pavel, proti kvótám se však vymezil.

Řeč pak přišla i na prostředí Pražského hradu. „Miloš Zeman a jeho nejbližší okolí velice snížilo respekt a důstojnost prezidentského úřadu. Takže navrátit mu důstojnost, otevřenost, profesionalitu bude první úkol. Bez toho nebudou mít lidé dojem, že se něco změnilo,“ podotkl. Dodal také, že by chtěl, aby Hrad byl vstřícným místem, otevřeným. Komunikoval by s veřejností, novináři, politiky – a to jak vládními, tak opozičními.

Anketa

Ohrožuje Babiš bezpečnost ČR?

9%
90%
hlasovalo: 9939 lidí
Matka samoživitelka se následně Pavla zeptala, zda by jezdil do okresů a povídal si právě se samoživitelkami. „Jezdil jsem do regionů už dlouho před tím, než jsem ohlásil kandidaturu. Zajímá mě, jak lidé žijí. A pokud jde o samoživitelky, mám ženu, která byla v podobné situaci. Budu-li zvolen, budeme na to dva. Moje žena umí být naléhavá a určitě mě nenechá, abych na to zapomněl,“ sdělil Pavel a slíbil, že by do regionů opravdu jezdil.

Další otázka na Pavla směřovala na jeho možné jmenování či nejmenování ministra za SPD. „Rozhodně bych nechtěl komukoliv, kdo je demokraticky zvolený, upírat právo být ministrem. Jsme demokratickou zemí, která staví na nějakých principech. A těmi principy je mimo jiné to, že ctíme naše členství v EU a NATO. A když se podíváte, tak některé politické strany mají ve svém programu vystoupení z NATO a EU. A pokud nebudou tyto strany ve většině, tak bych viděl jako riziko takového ministra na některém z resortů – zahraničí, obrany,“ odvětil Pavel, že by následně žádal premiéra, aby třeba takového ministra navrhl na jiné ministerstvo.

Závěrečná otázka patřila mladé dívce, jež se Pavla zeptala, zda patří holky do armády. „Holky patří všude tam, kde se cítí dobře a kde jim to přináší uspokojení. Proč ne do armády,“ zakončil Pavel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Covidová taškařice

Pěkný den, pane Pavle. V jednu chvíli se zdálo, že očkování proti Covidu bude povinné a neočkovaným bude odepřeno právo pracovat. Podpořil byste takové nařízení vlády?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední prezidentská debata: Zase válka, neudržel se Babiš po dotazu od Šídla

21:37 Poslední prezidentská debata: Zase válka, neudržel se Babiš po dotazu od Šídla

Poslední předvolební prezidentskou debatu na Nově moderoval Reynolds Koranteng, stejně jako před prv…