Babiš spouští další změny: Odklady splátek, rušení daní, výjimky pro obchody. Nouzový stav prodloužen

01.04.2020 21:08

Ve středu opět mimořádně zasedla Babišova vláda. Schválila odklad splátek úvěrů a hypoték. Nově od čtvrtka budou moct otevřít prodejny s domácími potřebami pod podmínkou, že budou nabízet ochranné pomůcky. Dále vláda rozhodla o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů do 11. května, změnu musí ještě schválit dolní komora.

Babiš spouští další změny: Odklady splátek, rušení daní, výjimky pro obchody. Nouzový stav prodloužen
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Andrej Babiš

Poslanci by prodloužení měli projednat v úterý od 10.00. Původně měl nouzový stav končit o Velikonocích 11. dubna. Vláda schválila prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii nového koronaviru do 11. května. „Nemůžeme si být jisti, že jsme zvládli tu epidemii,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20283 lidí

Nyní je třeba, aby změnu schválili poslanci, měli by tak učinit na zvláštní schůzi Sněmovny v úterý od 10:00.

Vláda také schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték uzavřených před 26. březnem. Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték na tři až šest měsíců. O délce si budou rozhodovat sami.

O odklad splátek musejí lidé a firmy požádat s prohlášením, že tak činí z důvodu pandemie. Banky více věc zkoumat nebudou. Přerušeno bude i splácení úroků i jistiny. Pouze u úvěrů firem bude pozastaveno splácení jen jistiny, úroky budou firmy platit dál. „Pro klienty bude odložení splátek dobrovolné a bez poplatků,“ oznámila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s tím, že pokud klient odložení splátky využije, délka splácení úvěru se adekvátně prodlouží o dobu, po kterou bude přerušeno. 

Zároveň vláda schválila i novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Rozšiřuje okruh úvěrů s maximální sankcí za opožděné splátky. Nově to bude platit i pro úvěry OSVČ.

Schválené moratorium se nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu. Splátky také nelze odložit u úvěrů, u kterých dlužník k 26. březnu měl zpoždění se splátkou úvěru delší než 30 dnů. 

Schillerová oznámila, že bude chtít také prosadit zrušení daně z nabytí nemovitosti i zrušení daňového uplatnění odpočtů u nových hypoték s cílem rozpohybovat trh s byty. O návrhu bude ještě jednat koalice.

Nově budou otevřeny prodejny domácích potřeb, které budou nabízet ochranné prostředky, a to od čtvrtka od šesti hodin ráno, sdělil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Jedná se tak o výjimku ze zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách, který v pondělí kabinet prodloužil do soboty 11. dubna.

Stále platí, že zákaz se netýká obchodů s potravinami, lékáren, drogerií, prodejen výpočetní techniky, malých domácích zvířat a potřeb pro ně, novin a časopisů, zahrádkářství, květinářství či prodeje zdravotnických prostředků.

Havlíček také získal od ministrů podporu pro návrh, aby podnikatelé, kteří museli kvůli nařízením vlády uzavřít provoz, mohli požádat o odklad nájemného, které by pak spláceli v dalším období.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

12:47 Jak z pavlače, je zděšena Němcová. A teď se jí přitíží

Senátorku Miroslavu Němcovou v poslední době pobouřilo video ministryně práce a sociálních věcí Jany…