Babiš to rozbalil na sněmu: Máme program pro všechny, a nejsme divný. Jsme svobodnější než Spojené státy nebo Francie, a někdo pořád straší

17.02.2019 11:15

Hnutí ANO zažívá svůj volební sněm. Jediným kandidátem na post šéfa strany zůstává dnešní předseda vlády Andrej Babiš (ANO), který sněm zahájil projevem plným vzletných slov o tom, jak mění Česko k lepšímu. A jak čelí nenávistné kampani části médií a českých europoslanců, kteří zacházejí tak daleko, že si na něj dovolují v Bruselu útočit. Udeřil i na „pseudopravicové“ vlády minulosti a zmínil obrovskou korupci z 90. let 20. století.

Babiš to rozbalil na sněmu: Máme program pro všechny, a nejsme divný. Jsme svobodnější než Spojené státy nebo Francie, a někdo pořád straší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš řeční na pátém celostátním sněmu hnutí ANO

„Vážené delegátky, vážení delegáti,“ začal Babiš, který hnutí pochválil za pozitivní název ANO. „Ale nezapomeňte, že my jsme akce nespokojených občanů,“ doplnil. Toto hnutí prý dokázalo zásadně proměnit českou politickou scénu a dokáže měnit i Česko k obrazu občanů. „My vám nasloucháme,“ ujistil diváky ČT Babiš s tím, že ANO je hnutím pro všechny a nezatěžuje se ideologií. „ANO má program pro seniory, pro mladé rodiny, pro studenty i pro sportovce. Já bych doporučil všem našim kritikům, aby si nastudovali německo-americký koncept německo-amerického politologa Otto Kirchheimera o tzv. Catch All Party,“ vysvětloval Babiš. Konstatoval, že není zvláštní, když chce ANO opravdu oslovovat všechny občany této země. „My nejsme divný,“ zdůraznil.

Připomněl také, že letos slavíme 30 let od sametové revoluce. Třicet let svobody. „Tady někdo neustále straší, že je ohrožena svoboda. To je nesmysl. My jsme svobodnější země, než jsou Spojené státy a Francie,“ prohlašoval jediný kandidát hnutí ANO, který se dovolával mezinárodního žebříčku svobody. Máme se tedy dobře.

Fotogalerie: - Babiš a celostátní sněm ANO

5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO
5. celostátní sněm Hnutí ANO

Jen bychom si prý měli připomenout, co se tu dělo v 90. letech 20. století. „Bylo to období obrovských korupčních kauz za škody stovek a tisíc miliard,“ popisoval Babiš éru, během které však budoval své podnikatelské impérium a stal se druhým nejbohatším Čechem.

Vedle toho se jim prý má připomínat, že z Česka odchází miliardy korun na dividendách, které si odčerpávají zahraniční vlastníci českých. I to je důsledek situace panující tu v 90 letech 20. století. Tyto zahraniční vlastníky je podle Babiše třeba přesvědčit, aby miliardy z dividend nechávali v Česku.

O pár vteřin později se zastal ministra dopravy za hnutí ANO Dana Ťoka, který vypisuje transparentní zakázky na stavbu dálnic a podle Babiše je vůbec prvním ministrem dopravy, který to opravdu dělá. Pro toto své tvrzení však Babiš nemá žádné důkazy. „Byl vybudován skvělý klientelistický systém, aby se nikdy nic nevyšetřilo,“ poznamenal však sebevědomě.

„Tímhle systémem jsem by zhnusen a chtěl jsem ho napravit,“ pokračoval Babiš v kanonádě. Dovolával se slov T. G. Masaryka a československého ministra financí Aloise Rašína. Babišovi minstři se prý musí řídit heslem „pracovat a šetřit“. Mají to ale těžké, protože státní úředníci, zastánci tradičních stran, prý pracují proti svým vlastním ministrům. „Ministr (Adam) Vojtěch by mohl vyprávět, jak jeho státní tajemník řídil ministerstvo a on tam byl jen do počtu,“ zaznělo z úst premiéra.

„Tento svět politiky je skutečně absurdní a já si na něj nikdy nezvyknu. Místo soutěžení o to, kdo ten nápad vymyslel první, bychom měli pracovat společně. Teď je velké téma množírny psů. TOP 09 říká místo toho, aby to podpořili, že jsme jim ukradli téma. Není to pravda. S čímkoli hnutí ANO přijde, tak je kritizováno,“ kroutil hlavou šéf hnutí ANO.

Poté se pustil do médií, kvůli kterým se prý lidé mnohdy bojí kandidovat za hnutí ANO.

„Kandidovat hned za naše hnutí znamená vystavit se odporným útokům našich nepřátel,“ udeřil Babiš. Hnutí se prý nenechá zastrašit a dál hodlá prakticky měnit Česko. „To je naše DNA,“ zdůraznil premiér. Hnutí ANO ve sněmovních volbách 2017 údajně jako jediné představilo pozitivní program. Další strany měly jen program antibabiš. Tak to alespoň vidí premiér, který ze srdce poděkoval voličům za to, že i tak ANO podpořili.

„Jsme v situaci, kdy celé skupiny novinářů chrlí různé dezinformace nebo zprávy, které jsou vytrženy z kontextu,“ rozčiloval se premiér. Čelí prý tlaku mnoha antibabišovských serverů a tlak cítí i ze strany veřejnoprávních médií. „Ve veřejnoprávních médiích se objevují neuvěřitelné pořady s programem antibabiš,“ kroutil hlavou.

Přitom si prý dál trvá na tom, že chce dělat politiku bez kmotrů a chce dál posouvat Česko kupředu. Pokud tento svůj program hnutí ANO naplní, udrží si důvěru voličů.

Stranou Babišovy pozornosti nezůstala ani Evropská unie. Babiš hodlá bránit tomu, aby ji ovládli „vítači“ a ekologičtí extremisté.

„Čekají  nás nejdůležitější evropské volby v historii EU, které určí další osud Unie. Hnutí ANO je proevropské, ale někteří čeští europoslanci bojují proti České republice, bojují proti vládě, bojují proti mně a poškozují naší pověst. Je to trapné a nechutné,“ rozčiloval se šéf hnutí ANO. V evropských volbách hodlá uspět právě proto, aby se do tohoto tělesa už nedostali lidé, kteří ho jako premiéra kritizují.

ANO se prý i v EU musí zaměřit na to, co je důležité i pro naši ekonomiku. „Elektroauta? To je konec automobilového průmyslu v Evropě,“ varoval Babiš. Jako premiér prý odmítá poklonkovat velkým evropským státům, hodlá se i nadále chovat sebevědomě, ale bude doufat, že se do Evropského parlamentu dostanou takoví čeští politici, kteří to vidí stejně jako on.

Tvrdá slova určená Bruselu

„Nechceme, aby nás řídili nikým nevolení evropští úředníci, vyvolení nadlidé,“ zaznělo z úst premiéra. Tomuto je třeba učinit přítrž. Jeden krok se podařil v okamžiku, když země Visegrádské čtyřky definitivně shodily se stolu kvóty na uprchlíky.

Došlo i na otázku zvyšování daní v České republice. Babiš zdůrazňoval, že ANO není levicovým hnutím. „Na rozdíl od předchozích pseudopravicových vlád jsme nikdy nezvyšovali daně. S výjimkou hazardu. My jsme snížili daně o 100 miliard,“ hřímal premiér. ANO prý už pět let pracuje na tom, aby se daně nezvyšovaly. „Tak jaká pak levice,“ kroutil hlavou šéf hnutí ANO.  

Důrazně také odmítl, že by vláda plýtvala penězi. Navyšování důchodů, ani navyšování peněz pro sportovce, ani vyšší platy pro učitele nepovažuje Babiš za plýtvání. Předseda vlády hodlá tlačit na své ministry, aby hledali úspory. Ale nikdo prý nemusí strašit tím, že česká ekonomika zpomaluje. „Dohromady budeme stavět 365 kilometrů dálnic a silnic. Takovou situaci naše země nepamatuje,“ vrátil se ještě jednou k dopravě.

„Chceme udržet vysokou zaměstnanost. Proto přicházíme s investičním plánem. Musí se také konečně rozběhnout výstavba bytů,“ volal od řečnického pultíku Babiš.

Poté pokračoval, že bude pokračovat v podpoře živnostníků i středních firem. Opozice sice mluví o EET, ale Babiš má za to, že poctiví podnikatelé elektronickou evidenci tržeb vítají. Kabinet bude také podporovat výzkumné, vědecké a inovační programy. Babiš věří, že se z Česka stane vědecká špička Evropy. A to do roku 2030. Chce prezentovat Česko jako zemi skvělých inovátorů. „Míříme na to, že nejsme jen zemí s levnou pracovní silou, ale zemí s vlastními nápady. A zisky musí zůstat u nás. A víte, co na tuto strategii řekla ODS? Že se to mělo projednat s opozicí. Ta ODS, která málem zničila Akademii věd,“ nešetřil ostrými slovy premiér.

ANO prý nezapomíná ani za zaměstnance a konečně zruší superhrubou mzdu. „Superhrubá mzda je klasický podvod z dílny ODS,“ vypálil Babiš nejen na předsedu ODS Petra Fialu.

Vedle toho chce Babiš mladé lidi motivovat k zakládání rodin a ke zvýšení porodnosti. „Lidé ale musí taky mít důstojné stáří a proto jsme výrazně navýšili důchody. Chceme v tom pokračovat a taky představit důchodovou reformu se spoluúčastí státu“.

Ve druhé polovině svého vystoupení házel slovní granáty i do vlastních řad. I v ANO už se prý objevují neblahé tendence o privatizaci jednotlivých buněk ANO, objevují se primátorské espézetky a kumulují se funkce. „Vidíme lidi, kteří se zajímají jen o ty volby, ve kterých kandidují a nechtějí pracovat pro hnutí,“ nešetřil ostrými slovy Babiš.

Když se blížil k závěru, tak Čechy, Moravany a Slezany vychválil. „Já skutečně věřím v náš potenciál, v potenciál Čechů,“ zdůrazňoval šéf hnutí ANO, který chce Čechy, Moravany a Slezany spojovat, chce čelit závisti a politikaření. Česko se podle něj musí znovu stát jednou z nejlepších zemí Evropy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šíření koronaviru se zrychluje, hlásí Čína. Děsivé VIDEO z ohniska. Lidé se kácí na ulicích. Máme se bát i my? Podívejte se sami

15:34 Šíření koronaviru se zrychluje, hlásí Čína. Děsivé VIDEO z ohniska. Lidé se kácí na ulicích. Máme se bát i my? Podívejte se sami

Koronavirus v Číně zahubil už 41 lidí a bohužel se šíří po kontinentech. Nakažené občany hlásí vlády…