Babiš tvrdě: Maláčová zklamala. Konkrétní situace. Přehnala to, sólo akce. A vzkaz pro příště

16.05.2020 15:06

Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro deník Právo pochválil své spoluobčany za to, jak dobře zvládli první vlnu pandemie. Obává se však příchodu vlny druhé. Speciálně pochválil ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a ministra zdravotnictví za hnutí ANO Adama Vojtěcha. Naproti tomu na ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD) nenechal nit suchou.

Babiš tvrdě: Maláčová zklamala. Konkrétní situace. Přehnala to, sólo akce. A vzkaz pro příště
Foto: Screen YouTube hnutí ANO
Popisek: Andrej Babiš koleduje na Velikonoce
reklama

Anketa

Byl by šéf ODS Petr Fiala dobrým premiérem?

3%
97%
hlasovalo: 33300 lidí
Předseda vlády Andrej Babiš hned v úvodu rozhovoru konstatoval, že je hrdý na své spoluobčany, jak zvládají koronavirovou krizi. Je rád, že v republice nemáme desítky tisíc nakažených jako v Rusku nebo v USA a desítky tisíc mrtvých, jako např. v Itálii, nebo ve Velké Británii. Podle Babiše se Češi během krize chovali zodpovědně a situaci ustáli. Ale všichni prý musí být i nadále opatrní, protože nevíme, jak se virus zachová v budoucnu. Babiš se obává příchodu druhé vlny viru do Česka.

Během krize se prý zlepšily vztahy mezi ním a ministrem vnitra a šéfem Ústředního krizového štábu Janem Hamáčkem (ČSSD).

Jsem především rád, že jsme to zvládli. Díky této epidemii se můj postoj k panu Hamáčkovi ještě zlepšil a za sebe musím říct, že to mezi námi funguje velmi dobře. Ta krize nám ve vládě umožnila se také více poznat, plně se projevily charaktery jednotlivých ministrů, ať už v dobrém, či špatném,“ konstatoval předseda vlády.

Velmi zklamán je prý z ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, místopředsedkyně ČSSD.

„Zklamala mě paní Maláčová, která se i v rámci této krize chovala stejně nekolegiálně jako předtím. Tak, jak ji všichni známe,“ konstatoval premiér.

Maláčové také vyčetl, jak prezentovala nápad na snížení platů politiků.

„Paní Maláčová s žádným návrhem nepřišla. To já jsem jí řekl na vládě, abychom se tím zabývali a aby oddělila odměňování politiků od platů soudců a státních zástupců. Tehdy na to nereagovala, a teď si z toho udělala sólo akci a v médiích to začala prodávat jako svůj nápad. Takto stále vede svoji osobní kampaň, podobně se chovala i kolem rodičovského příspěvku. Pokud chce paní ministryně šetřit, má obrovskou příležitost začít ve svém resortu, protože v nákladech na provoz i na odměnách pro své poradce může velkoryse škrtat. Se snížením platů samozřejmě souhlasím, ale zatím to nevypadá, že by politici chtěli být zvlášť solidární, což mě mrzí. Politici ale berou nejen platy, ale i náhrady a diety a ty bychom mohli zrušit, a platy na nějakou dobu zmrazit,“ zdůraznil Babiš.

Vyslovil však pochvalu ministrovi zdravotnictví za hnutí ANO Adamu Vojtěchovi. Ministr je pod tlakem za nákupy předražených ochranných pomůcek, ale Babiš svého podřízeného hájil. Zdůrazňoval, že nakupoval celý svět a situace využily osoby, které materiál prodávaly za přemrštěné ceny. Nemůže vyloučit, že se při nákupu materiálu stala nějaká chyba, ale má za to, že za ni neponese odpovědnost ministr Vojtěch.

„Věřím mu, znám ho dlouho a myslím, že to je slušný a čestný člověk, který na rozdíl od svých předchůdců potlačil korupci ve zdravotnictví za vlády ODS, o níž mluvila Evropská komise už v roce 2013,“ poznamenal Babiš.

Prozradil také, kdy by se mohlo skutečně rozvolnit cestování. Vzhledem k tomu, že v Rakousku tamní vláda Sebastiana Kurze má epidemiologickou situaci pod kontrolou, Češi by prý mohli v létě vyjet do Rakouska, a to možná už po 8. červnu. Totéž platí u Slovenska, kde podle Babiše pandemii koronaviru zvládli téměř zázračně. Konkrétně u Slovenska si prý však Babiš není jist, zda vláda na otevření hranic kývne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik, fik a očkovací spot do televize byl hotový. Třicet vteřin básní od Wolkera stálo přes milion

19:43 Fik, fik a očkovací spot do televize byl hotový. Třicet vteřin básní od Wolkera stálo přes milion

Naše redakce byla upozorněna na smlouvu mezi Úřadem vlády a reklamní agenturou Procoma. Společnost s…