Babiš ukázal, co je skutečný střet zájmů. Předvádí jej prý „nová tvář" ODS

31.03.2014 16:24

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se pustil do ODS, která podle něj předvádí pravý střet zájmů. Ukazuje to na příkladu z oblasti zdravotnictví a na bývalém plzeňském hejtmanovi Petru Zimmermannovi.

Babiš ukázal, co je skutečný střet zájmů. Předvádí jej prý „nová tvář" ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Sobotkovy vlády Andrej Babiš

„Bývalý plzeňský hejtman ODS Petr Zimmermann v lednu rozšířil své podnikání. Firma Privamed, jejímž je spolumajitelem, nově ovládla plzeňskou Mulačovu nemocnici. Tamní městskou nemocnici už Zimmermannova firma přitom vlastní. No a v únoru byl ten samý pan Zimmermann na základě politických dohod opět zvolen do správní rady VZP. Té VZP, která nemocnicím (včetně těch pana Zimmermanna) rozděluje prostředky. Letos to bude 148 miliard,“ ukazuje Andrej Babiš na klíčový případ.

Přitom ještě v roce 2012 požadovala ČSSD odchod Petra Zimmermanna ze správní rady VZP. Nyní mají sociální demokraté ministra zdravotnictví, ale Zimmermann coby spolumajitel několika nemocnic jim v radě VZP nevadí. Naopak se v novém týmu „obrozené ODS" Petra Fialy má stát hlavním expertem pro oblast zdravotnictví.

„Každý přitom ví, jak ODS nemocnice ve svých nejlepších časech privatizovala. Nechala je skrze VZP vyhladovět a potom přišel pan Bendl nebo pan Zimmermann, aby krachující nemocnici ‚zachránili‘,“ popisuje Babiš na svém blogu.

Strana se tak podle něj postarala o to, aby nemocnici získali za výhodnou cenu ti „správní“ lidé, tedy straníci či firmy s neznámými vlastníky napojenými na straníky. Ministr financí pak ukazuje na nemocnice v Klatovech, Rokycanech či Domažlicích.

„Ministr zdravotnictví Němeček na mé naléhání slíbil, že VZP v ‚nejbližších dnech‘ zveřejní smlouvy mezi pojišťovnou a nemocnicemi. To měl ovšem pan ředitel VZP Kabátek udělat už dávno. Jenže i on vděčí za svou funkci ODS. Konkrétně panu exministru zdravotnictví Julínkovi a panu Marku Šnajdrovi, kterého Evropská komise ve své zprávě o korupci nazvala ‚Richelieu českého zdravotnictví‘,“ vysvětluje.

„Nevím, kde se bere důvěra pana Němečka a celé ČSSD v současného šéfa VZP, který je na ODS přímo napojen, ale doufám, že alespoň v tomto nebude otálet. Po zveřejnění smluv VZP s nemocnicemi bychom se měli dovědět, jestli pan bývalý hejtman Zimmermann chrání jako člen správní rady prostředky pojištěnců, nebo spíš svůj byznys. Teď je ovšem otázka, jestli pan Kabátek jako nominant ODS proti ODS půjde,“ uzavírá Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

13:41 „A co má být ten extrémismus?“ Písařovicová grilovala Lipovskou. Neuspěla

Hana Lipovská je radní České televize, nyní se však rozhodla k tomu kandidovat do Poslanecké sněmovn…