Babiš už bouchl do stolu nad dalším nápadem Maláčové: Chce zničit rozpočet!

08.01.2019 22:10

Premiér Andrej Babiš se zhrozil nad návrhem, se kterým přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), týkajícím se zálohovaného výživného, k jehož zavedení se vláda zavázala v programovém prohlášení. Ministryně by chtěla, aby stát hradil alimenty za všechny neplatící rodiče. „Chce zničit rozpočet,“ rozohnil se předseda vlády. Informoval server Novinky.cz.

Babiš už bouchl do stolu nad dalším nápadem Maláčové: Chce zničit rozpočet!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
reklama

Ministryně Maláčová naznačila, že má v plánu předložit dvě možné varianty. Buď stát proplatí alimenty jen těm, jejichž příjem je maximálně 2,7násobek životního minima. Nebo zmínila druhou variantu, která je bez zastropování. „Týkalo by se to všech domácností. Stát by měl zaskočit za neplatícího rodiče a potom ty peníze vymáhat. Kloním se k té druhé verzi, tedy nezastropovat,“ sdělila.

K něčemu takovému promptně premiér Babiš zaujal odmítavý postoj. Nelíbí se mu, že Maláčová dělá politiku ČSSD, že vyjednává s médii a nevyjednává s ním. „Chce zničit tenhle rozpočet. Moje stanovisko je stále stejné. Není možné paušálně všem zaplatit. Musíme diferencovat,“ rozčílil se premiér.

„Nějaké paušální, jak si soc. dem. představovala v minulosti, že vyplatíme 18 miliard všem za ty, kteří jsou nezodpovědní, tak na to nechť zapomene,“ vzkázal Maláčové s tím, že hlavní problém vidí ve vymahatelnosti práva.

Stát by měl podle něj spíše převzít zodpovědnost například v případu dlužníků-vězňů. „Máme 1 500 vězňů, kteří nemají peníze, aby zaplatili matkám. V tom případě by to měl udělat stát a následně to vymáhat. Pak máme lidi, kteří jsou bohatí, ale tomu placení se vyhýbají. Tam se ten stát musí snažit,“ uvedl.

Zavedení zálohovaného výživného byla jedna z podmínek ČSSD ke vstupu do koalice. ANO a ČSSD budou finální podobu vyjednávat na koaličním jednání.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už zítra. Pod Křečkovými okny se chystá brajgl. Milion chvilek si přizval posily

21:23 Už zítra. Pod Křečkovými okny se chystá brajgl. Milion chvilek si přizval posily

Iniciativa Stojím za ČT se rozhodla podpořit pražský protest spolku Milion chvilek pro demokracii v …