Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Zdeněk Hazdra řekl, že rozhodnutí soudu respektuje, ale nic to nemění na názoru znalců, kteří říkají, že lidí, kteří byli evidováni, a přesto nespolupracovali, je minimum. "Soud nerozhoduje o historické pravdě. Soud může vydat stanovisko, které je v právních rovinách závazné, ale tím se neruší názor historiků a badatelů. Ti se i poté mohou držet výkladu, že když se někdo pravidelně scházel s StB a dostával od ní úkoly, je to vědomá spolupráce. Zároveň zdůrazňuji, že historikové nejsou od toho, aby vynášeli rozsudky," uvedl Hazdra.
Bratislavský soud dnes v zatím nepravomocném rozsudku uvedl, že neměl za prokázané, že Babiš vědomě spolupracoval se Státní bezpečností a že byl jejím agentem. Slovenský Ústav paměti národa, s nímž se Babiš soudil, se vůči rozhodnutí soudu odvolá.
"Rozhodnutí soudu dokazuje, jak je systém lustračního zákona absurdní a nespravedlivý tím, že je založen na evidenci komunistické StB a principu kolektivní viny. Historie a jednotlivé lidské osudy jsou zkrátka složitější než šablona lustračního zákona," uvedl ministerský předseda.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk