Babiš vládne dál. Ale dostal do „huby“. Bylo to ostré

27.06.2019 4:47

Až do čtvrté hodiny ranní čelila ve čtvrtek vláda Andreje Babiše již druhému pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Podle očekávání menšinový kabinet ANO a ČSSD hlasování ustál. ČSSD se rozhodla, že se nepřidá k pravicové opozici a vládu nakonec podpořila, hnutí SPD hlasovalo proti vládě. Komunističtí poslanci se hlasování zdrželi. O největší rozruch se v noční debatě postarala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která za své vystoupení sklidila nejostřejší kritiku.

Babiš vládne dál. Ale dostal do „huby“. Bylo to ostré
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Podnět ke svolání schůze podali opoziční ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kvůli střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), podpořilo je nakonec také hnutí SPD Tomia Okamury. Vláda Babiše podle předpokladů ustála hlasování o nedůvěře.

Anketa

Vadí vám, že prezident Zeman zatím nepřijal demisi ministra kultury Staňka?

6%
90%
hlasovalo: 28116 lidí

Proti nedůvěře vládě hlasovalo podle oficiálních výsledků 85 přítomných poslanců ANO a sociální demokracie. Komunističtí poslanci se hlasování zdrželi, jednalo se o 12 členů dolní komory. Návrh podpořilo 85 poslanců ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a nezařazených. Zbylých 18 poslanců se hlasování neúčastnilo. Výsledky oznámila Jana Černochová (ODS), k vyslovení nedůvěry je potřeba 101 hlasů. Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) ukončil schůzi ve 4:23 hodin.

Ve Sněmovně probíhala mnohahodinová debata. Opozice se snažila kabinet svrhnout hlavně kvůli návrhu unijní auditní zprávy ohledně Babišova střetu zájmů. Naposledy se o nedůvěře kabinetu hlasovalo loni na podzim, kdy se řešila aféra kolem syna Andreje Babiše. Tehdy hlasovali pro kabinet poslanci z ANO a z KSČM. Sociální demokraté opustili před hlasováním jednací sál. 

Nejvýraznější vlnu nesouhlasu z řad opozice vyvolala při jednání ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), a to hlavně přisvojením si zásluh o zvýšení důchodů a rodičovského příspěvku od příštího roku.

Ministryně se kvůli důchodové reformě pustila do pravice. „Takovou důchodovou reformu, jakou tu předvedla, tak takovou nepotřebujeme. Natěsno, na sílu. Takovou důchodovou reformu, o kterou téměř nikdo nemá zájem. A to, že o vaši důchodovou reformu mělo zájem několik desítek tisíc lidí, tak to by náš důchodový systém nespasilo. Nehledě na to, že by to podkopalo průběžný systém, na kterém by byly závislé ty miliony ostatních seniorů,“ sdělila před poslanci ministryně práce a sociálních věcí.

„Také jsem jasně řekla, že neumíme dělat důchodovou reformu. A myslím, že v té debatě jste mi to potvrdili. 30 let se tady žádná důchodová reforma neudělala, takže ji neumíme dělat,“ pokračovala s tím, že proto založila komisi pro spravedlivé důchody. „Pokud jsou důchody, jejich udržitelnost a spravedlivost pro vás skutečnou prioritou, tak se o tom pojďme bavit,“ vyzvala zákonodárce.

„Paní ministryně financí vás již vyzvala, pokud vám o to skutečně jde, myslíte to vážně, nebo chcete honit pouze levné politické body, a ten dosavadní dojem z tohoto představení je, honíme levné politické body, my jsme to nedokázali, vy to také nedokážete,“ všímá si Maláčová, která chce shodu probrat nejdříve v rámci koalice, a poté s každým, kdo o ní bude ochoten jednat.

Jako další věc zmínila sociální služby jako svou prioritu, a rodinnou politiku. „Rodinná politika je opravdu moje doména. Žádná jiná politická strana si na rodiny s malými dětmi dřív nevzpomněla!“ uvedla, načež se ozval zprava hluk. „Dvanáct let je v podstatě rodičovský příspěvek ve stejné sumě. My jsme to prosadili do programového prohlášení vlády, my jsme to dali do koaliční smlouvy,“ zdůrazňovala.

„Takže já řeknu, rodičovský příspěvek, a vy řeknete daňové slevy. Já můžu zopakovat ještě jednou rodičovský příspěvek, můžete, pane předsedo, zopakovat ještě jednou daňové slevy, a tomu se říká, my o voze, vy o koze,” rozčilovala se Maláčová. A podotkla, že nikdo jiný si na situaci rodin s malými dětmi a na navyšování rodičovského příspěvku, kromě sociální demokracie po celou dobu nevzpomněl. „Ale to nestačí. Rodičovský příspěvek je jenom začátek. Když se podíváte, anebo mluvíte s rodinami,“ doplnila.

Reagovala i na výtky, že si kupují voliče dávkami. „My si nekupujeme voliče, my je chráníme před chudobou, a je to strašně cynické říkat o lidech, kteří tady celý život budovali naši ekonomiku, vybudovali tuto zemi, Tady pan předseda Výborný na mě pokřikuje, a co jsou daňové slevy. Daňové slevy jsou daňové slevy. Já se bavím,“ dodala s ironickým úsměvem.

Zmínila, že často také slýchá, že by neměli rozdávat dávky a měli by motivovat lidi k práci. „Ale kdo nejvíc řve, když jsem prosadila nominálně nejvyšší navýšení nominální mzdy minulý rok? Pravice! Takže dávky ne, ale minimální mzdu také ne. Tak co tedy?“ ptala se. Zprava zazněla odpověď: Volný trh. „Volný trh? Ale to jsou ty mzdy, pane poslanče, prostřednictvím pana předsedajícího. To jsou právě ty mzdy,“ podotkla ministryně.

A reakce byly velmi ostré. Její slova doslova hnula žlučí Janě Černochové. „Během vystoupení paní ministryně jsem měla možnost sledovat přítomné sociální demokraty a musím říct, že mi jich bylo líto. Protože byli menší, ještě menší, až byli úplně nejmenší a kdyby mohli zalézt pod ten stůl, tak to udělali,“ reagovala na vystoupení Maláčové poslankyně za ODS.

A ještě přiostřila. „Paní ministryně je vrcholem arogance. A nejenže je arogantní, ona je I hloupá,“ nebrala si Černochová servítky, načež se z některých řad poslanců začalo ozývat nesouhlasné hučení. Slova Maláčové označila za nepravdivá. „A to, že nás tu paní ministryně kárá, že jsme se neúčastnili kulatého stolu, ale nedodá, že se konal ve čtvrtek, když zasedala Poslanecká sněmovna, je nevídaná arogance a hloupost,“ dodala Černochová, kterou školení Maláčové vyvedlo pořádně z míry.

„Člověk by se mohl vyřádit na každé nesmyslné větě, kterou tady ministryně práce pronesla,“ řekl Jan Skopeček, když se postavil za řečnický pultík.

„Zaznělo tady, že předchozí vlády v podpoře rodin neudělaly nic. Je to lež, paní ministryně, když už v tom resortu jste, tak si zjistěte, co se v něm udělalo v předchozích letech,“ pustil se do Maláčové a dodal, že i ODS mnohokrát hlasovala pro zvýšení daňových slev pro děti opakovaně.

Anketa

Je vám sympatický Mikuláš Minář?

8%
92%
hlasovalo: 28083 lidí

„Vy žijete uzamčená ve slově ‚dávka‘, vy jiné slovo, jiný nástroj v politice neznáte. Ta přezdívka v podobě ‚dávkomatu‘ si myslím, že poměrně sedí,“ nešetřil Skopeček ministryni.

Ani v minimální mzdě podle jeho slov nemá Maláčová pravdu. „Není pravda, že by všude ve světě byla centrálně stanovena minimální mzda,“ vyvracel slova ministryně s tím, že je řada ekonomik, které minimální mzdu nemají vůbec.

Na Maláčovou reagoval také Jan Bauer (ODS), který dle svých slov za ta léta ve Sněmovně vypozoroval, že když někdo mluví moudře a vtipně, tak je Sněmovna v klidu, a naopak, když někdo mluví hloupě, přidrzle a jízlivě, tak Sněmovna burácí. „Musím tedy říct k vaší nelibosti, že do té doby, dokud jste nevstoupila do Sněmovny, tak tu byl relativní klid,“ ušklíbl se Bauer a z řad poslanců ODS se dočkal potlesku.

„Říkat ministryni, že je hloupá, to je, paní Černochová, trochu přes čáru,“ řekl poté poslanec Aleš Juchelka (nestraník za ANO) a vyzval poslankyní, aby se za svá slova ministryní omluvila.

Věcně pak k tématu dodal, že pokud chtějí zachovat průběžný důchodový systém, tak je třeba k tomu mít lidi, kteří jej do budoucna budou jednoduše financovat. „To znamená podporovat rodiny s dětmi,“ doplnil.

Kolem jedné hodiny ranní ho pak vystřídal Vít Kańovský (KDU-ČSL), jenž připomněl, že se v minulosti ministryně Maláčové v řadě ohledů zastával, dnes tomu ale tak nebude. „Bohužel po estrádě, kterou tady po závěrečném projednávání dofinancování sociálních služeb předvedla, jsem musel svůj postoj přehodnotit,“ zamračil se Kaňkovský.

„Neříkám, že to bude navěky, ale to vystoupení, které zde měla ministryně dnes, mě znovu nabádá k tomu, být velmi ostražitý. Co jste tu předvedla, to byla míra arogance, drzosti, pololží a polopravd,“ počítal na prstech jedné ruky a podotkl, že to se nedělá.

Dofinancování sociálních služeb je podle jeho názoru jeden velký průšvih. ƒ„A to, co jste tady zmiňovala ohledně rodinné politiky? No, to snad nemyslíte vážně!“ nevycházel Kaňkovský z údivu. „Zákoník práce, který připravovali vaši úředníci, jste smetla pod stůl a v tuto chvíli tu není připravena novela zákonu práce. A co flexibilní úvazky, co jste pro ně udělala?“ dodal s tím, že by se Maláčová měla chlubit tím, co si chloubu zaslouží. „A nepoužívejte takovou směsici populismu a všeho možného odporného, co tu dnes zaznělo,“ řekl závěrem směrem k ministryni.

Své k Maláčové přišel na mikrofon říci rovněž Zbyněk Stanjura (ODS), který poukázal na žalostné výsledky ČSSD v senátních a komunální volbách i v evropských volbách. „A podívejte se, jak voliči tu skvělou politiku paní ministryně Maláčové ocenili,“ uvedl.

„Mě k těm otázkám inspirují i šaty paní ministryně (Maláčová na sobě měla při jednání šaty v červené barvě, pozn. red.). Paní ministryně, jaké jsou vaše ‚red lines‘ pro vaše působení ve vládě? Jaké to je pracovat pro trestné stíhaného premiéra a člověka, jehož firma bere na dotacích ročně tolik, kolik vám chybí na sociální služby?“ rozjel se Stanjura. A nepřestával. „Jaké to je nechat se ponižovat, že nejste schopni za šest týdnů vyměnit ministra z vaší strany?“ tázal se.

„To mě dnes zajímá, a ne vaše jájinkovství: Já, já, já, první, kdo tu něco dělá v sociální oblasti. Jaké jsou vaše ‚red lines‘? Budete pracovat i pro obžalovaného premiéra? Na to chceme slyšet odpověď, neodvádějte pozornost, vy sloužíte Andreji Babišovi, my ne!“ rozčílil se Stanjura a odebral se zpět na své místo.

Zastání Maláčová našla u Václava Klause mladšího. „Tady říkat někomu, že je hloupá, tak jako pedagog bych si nebyl tak jistý v kramflecích, paní poslankyně Černochová, v porovnávání chytrosti těchto dvou dam,“ zastal se Klaus mladší do jisté míry ministryně Maláčové, čímž některé z poslanců, dle hlasité odezvy, velmi pobavil.

Reagoval pak i na Jana Bartoška (KDU-ČSL), který se chvíli před ním také obul do ČSSD. „Tak my tady řešíme střet zájmů premiéra a sociální demokracie nastoupí a prsama odvrátí útok, který jde na premiéra,“ hřímal u pultíku s výraznou gestikulací.

I jeho vystoupení vnímal Klaus mladší jako značně nevhodné „Pane Bartošku, takové ty vtipy ze sedmé třídy, ohánění se prsy a uhihňávání se u toho, to bylo také velmi nedůstojné,“ řekl jasně svůj názor na závěr Klaus junior.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

20:10 Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

„Pokud vycházím z vyjádření Pirátů z minulosti, tak riziko, že na území České republiky se bude pohy…