Babiš vstoupil do rozbouřené situace v ČSA. A nařídil jednání

3. 10. 2014 20:32

Ministr financí Andrej Babiš zaúkoloval vedení Českého Aeroholdingu a Českých aerolinií jednat se zaměstnanci společnosti. Novinářům to po jednání na MF řekl Luboš Pomajbík z Odborového svazu dopravy s tím, že důvody ke stávce v žádném případě nepominuly. Babiš se k výsledkům schůzky nevyjádřil. Napětí v ČSA způsobil záměr společnosti propustit téměř třetinu pilotů a bezmála polovinu letušek a stevardů.

Babiš vstoupil do rozbouřené situace v ČSA. A nařídil jednání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Předseda představenstva ČSA Jozef Sinčák uvedl, že konkrétní závěry na jednání nepadly, všechny strany budou podle něj o situaci aerolinek dále jednat. "Je prostor se dále setkávat a situaci řešit tak, aby byla kompromisní pro zaměstnance i zaměstnavatele," dodal. Konkrétní parametry se podle něj budou dojednávat na pracovních schůzkách příští týden. "Úkol pro management zněl jasněji komunikovat cíle a perspektivu dopravce potom, co překoná tuto krizovou situaci," doplnil.

Na nedostatek komunikace ze strany vedení společnosti si odbory dlouhodobě stěžují

"Ke sblížení stanovisek managementu a nás dnes v žádném případě nedošlo," reagoval Pomajbík. Vedení ČSA má podle něj předložit veškeré smlouvy a udělat jejich analýzu tak, aby se mohlo příští týden jednat. Před propouštěním se prý měla udělat analýza. Není podle něj zdokumentováno, na základě čeho se má kolik lidí z které profese propouštět.

Sinčák ze slov Babiše vyrozuměl, že je silná vůle ze strany státu a korejské strany o navýšení kapitálu. Konkrétní částka na jednání nezazněla, upozornil. Na nedostatek komunikace ze strany vedení společnosti si odbory dlouhodobě stěžují. Odborová organizace posádek letadel kvůli tomu vyhlásila stávkovou pohotovost. Odborům se rovněž nelíbil přístup Korean Air, které v loňském roce do tuzemského dopravce majetkově vstoupily a od kterých se očekávaly investice a následné zlepšení hospodářské situace v ČSA.

Loni ČSA vykázaly ztrátu 922 milionů korun

Korejský dopravce získal loni 44procentní podíl v ČSA za zhruba 70 milionů korun. Od vstupu silného zahraničního dopravce si odborníci slibovali mimo jiné možnost výhodnějších nákupů strojů a služeb nebo vzájemné propojení sítí destinací, které by bylo pro ČSA výhodné. O pražském letišti jako o budoucím uzlovém bodu pro přestup cestujících z Asie hovořil při podpisu smlouvy s Korejci i tehdejší předseda vlády Petr Nečas (ODS).

Majitelé aerolinií, Český Aeroholding a Korean Air podle médií v předchozích dnech jednali o finanční injekci pro leteckého dopravce. Maximálně by mělo jít o 37 milionů dolarů, tedy asi 800 milionů korun, napsal deník E15. "To číslo se mění, mění se každým dnem a mění se směrem dolů," řekl listu šéf Aeroholdingu Václav Řehoř. Letos firma od dubna do září přitom podle informací Lidových novin byla v provozním zisku 183 milionů korun.

Loni ČSA vykázaly ztrátu 922 milionů korun. V současnosti společnost zaměstnává 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčích a téměř 270 pracovníků v administrativě. V roce 2011 dopravce podle výroční zprávy zaměstnával bezmála 1500 lidí, z toho 292 pilotů a 613 letušek a stevardů. Rok předtím personál dopravce představovalo přes 2000 lidí, z toho 415 pilotů a 752 palubních průvodčí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

20:14 „Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

Václav Klaus mladší se dnes stal terčem verbálních útoků, když šel uctít památku padlých na Národní …