Babiši, je to tu: Přivedl ČSSD k totální katastrofě, teď odpálil vládu. A právě se k němu přidali další

20.11.2018 11:03

Předseda ČSSD už dal najevo, že by si přál pokračování menšinové vlády ANO a ČSSD podporované komunisty. Jenže sám neví, jestli se svým názorem není v menšině. Kupříkladu pražská ČSSD trvá na tom, že ve vládě bude možné pokračovat jen za situace, kdy Babiš nebude premiérem. Pokud se tento požadavek nepodaří prosadit, měla by sociální demokracie alespoň ovládnout Ministerstvo spravedlnosti. Pak přišla z Prahy zásadní výzva: pojďme do opozice!

Babiši, je to tu: Přivedl ČSSD k totální katastrofě, teď odpálil vládu. A právě se k němu přidali další
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slogan ČSSD se na tiskovku hodil
reklama

Šéf ČSSD Jan Hamáček doufá, že se mu koaliční vládu s hnutím ANO Andreje Babiše podaří udržet. Nejeden sociální demokrat je však v otázce pokračování vládní spolupráce značně kritický. Místopředseda strany a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický označil Babišovo trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo za odjištěný granát, který může kdykoliv vybouchnout znovu.

Předseda pražské ČSSD Petr Pavlík dal v rozhovoru pro server Info.cz najevo, že pevné doufá ve vládu bez Babiše. Od vedení strany očekává, že pro to udělá maximum. Pokud Babiš odmítne odstoupit, je Pavlík toho názoru, že by ČSSD měla získat kontrolu nad Ministerstvem spravedlnosti.

„Chceme, aby grémium udělalo všechno pro to, aby byl premiérem někdo jiný. Pokud by ANO toto nepřipustilo, tak musíme získat kontrolu nad Ministerstvem spravedlnosti, abychom zajistili nezávislost celého procesu. A pokud ani to ne, tak vyzveme vedení strany k tomu, aby ministři odstoupili a hlasovali jsme proti vládě. To je náš postoj, se kterým jdeme na předsednictvo,“ uvedl Pavlík.

Jak jde čas, postavení Andreje Babiše coby premiéra je kvůli kauze Čapí hnízdo stále problematičtější. Pavlík připomněl, že když ČSSD v referendu hlasovala o účasti ve vládě, veřejnost, tedy ani sociální demokraté, netušili nic o cestě premiérova syna Andreje Babiše mladšího na Krym.

„Nyní je to ale veřejné. Stalo se něco velmi závažného a je potřeba, aby sociální demokracie k tomu zaujala jednotný a z mého pohledu i principiální postoj,“ zdůraznil Pavlík, který věří, že se na tom shodne celá strana a toto stanovisko bude poté jednotně prosazovat.

V úterý se ale situace změnila. Pražská ČSSD vyzvala k odchodu do opozice. Informovala o tom Česká televize. Pokud se nepodaří získat alespoň resort spravedlnosti, poslanci ČSSD by prý měli vyslovit vládě nedůvěru.

Sluší se připomenout, že pražská ČSSD, která si klade podmínky, totálně vybouchla v komunálních volbách. Její zástupci vůbec poprvé v moderní historii země nezasednou v zastupitelstvu tzv. velkého pražského magistrátu. Podobnou pohromu strana v Praze nepamatuje dlouhá léta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volby do Rady ČT má zvrátit Ústavní soud. Smoljakova finta s neziskovkami má pokračování

9:18 Volby do Rady ČT má zvrátit Ústavní soud. Smoljakova finta s neziskovkami má pokračování

Sněmovna zatím stále nevybrala čtveřici nových členů do Rady České televize. Do věci se aktivně vlož…