Babiši, kdo to podělal? EU vytáhla důkaz: Čerpali, ale ani nevěděli

08.01.2020 9:50

Premiér Andrej Babiš (ANO) je podle závěrečné auditní zprávy Evropské komise ve střetu zájmů. Od chvíle jejího oficiálního českého překladu má Babiš dva měsíce na jeho vyřešení. Server Seznam Zprávy tento překlad přinesl, a jak zjistil, Andreje Babiše potápějí bílí koně.

Babiši, kdo to podělal? EU vytáhla důkaz: Čerpali, ale ani nevěděli
Foto: Repro ČT24
Popisek: Premiér Andrej Babiš přednáší svůj novoroční projev
reklama

Podle auditu Evropské komise je český premiér jednoznačně ve střetu zájmů, neboť ovládá agrochemický komplex více než 250 firem. Babiš se sice stále brání, že jej svěřil do svěřenských fondů, Evropská komise však situaci vidí jinak. Ohroženy tak jsou například stovky milionů korun z českého rozpočtu, které už byly Agrofertu přislíbeny či proplaceny. Firmy podle unijních pravidel totiž nárok na podporu z peněz daňových poplatníků nemají.  

Auditoři podle serveru Seznam Zprávy nešetří ostrými slovy. V auditní zprávě dokonce padají výrazy jako využívání bílých koní. Hodnotili také jednotlivé operační programy, z nichž firmy z Agrofertu čerpaly peníze – jde například o linku na inovativní toustový chleba s dotací 100 milionů korun či projekt společnosti Synthesia, jež chtěla čerpat miliony korun na školení zaměstnanců. Zapojila tak do projektu rodinné zámečnictví Šejvl. Firma však podle všeho o účasti na projektu nevěděla. 

„Tato skutečnost pouze potvrzuje podezření útvarů Komise, že tito ‚projektoví partneři‘ byli využívaní jako ‚bílí koně‘ pro velké podniky, aby získali více bodů v rámci výběrového řízení, ale kteří ve fázi realizace projektu nehráli žádnou roli,“ uvádějí ve zprávě na základě informací z médií auditoři. 

Těm mimo jiné vadí manželka Andreje Babiše Monika, která zasedá v radě dohlížející na svěřenské správce. „Jako rodinného protektora ji jmenuje a odvolává pan Babiš jako zakladatel a obmyšlená osoba obou svěřenských fondů kdykoli, dle svého uvážení a s okamžitým účinkem,“ popisují auditoři. 

Babiš stále tvrdí, že ve střetu zájmů není. Dle svých slov vyhověl českým zákonům, tzv. lex Babiš. „Předpokládám, že Česká republika se bude proti nesmyslnému vykládání českého práva Bruselem bránit i nadále. A úspěšně,“ uvedl Babiš pro ČTK.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

21:41 Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

Soud uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského …