Babiši, pohroma pro školy i hospody. Lid nadává na Vojtěchovy příkazy

20.08.2020 8:15

Někteří hostinští jen s vypětím všech sil přežili jarní uzavření celé republiky do karantény. Řada podniků byla nucena definitivně skončit a ti, co nařízení vlády ustáli, čekají teď od září další pohromu. A znovu za ni může vláda. Nejde o nic jiného, než o opětovně chystanou povinnost nosit roušky, která děsí i malé školy.

Babiši, pohroma pro školy i hospody. Lid nadává na Vojtěchovy příkazy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slečna s rouškou, ilustrační foto
reklama

Když vláda Andreje Babiše (ANO) oznamovala, jak to bude s nošením roušek od 1. září, řada občanů si klepala na čelo. Na školních chodbách budou roušky povinné, ve třídách nikoli; při cestě na autobus do školy rouška povinná nebude, ale v autobuse ano. Jako kdyby se koronavirus objevoval jen v MHD, ale mimo dopravní prostředky nikoliv; jakoby plul po školních chodbách, ale do tříd se neodvážil.

Především malé školy se obávají, že za podmínek, jaké nastavila vláda, nebudou schopny fungovat.

Ředitel menší školy na Třebíčsku Petr Blecha popsal serveru Lidovky.cz, že prakticky nemá jak přimět žáky, aby na školních chodbách udržovali alespoň minimální rozestupy. Skoro všechny třídy s celkem 150 žáky má na jednom patře. Stejně tak přemýšlí, jak vyřešit situaci ve školní jídelně. „Budeme to muset řešit nějakým přesným rozpisem,“ řekl.

Stejné problémy nastanou po obědě ve školních družinách. I tady bude třeba najít způsob, jak co nejvíc vyhovět nařízením vlády, respektive hygieniků.

Nová pravidla o nošení roušek dopadnou i na restaurace. Server Seznam Zprávy upozornil, že řada hostinských počítá bezmála s pohromou.

Pravidla se mění ze dne na den. Ještě v pondělí se roušky neměly týkat barů, dnes jsme se dozvěděli, že od září budou roušky povinné pro zákazníky i obsluhu,“ kritizoval zmatky Michal Tomaník, provozní WAID Bar & Café v centru Prahy.

„Už jsme samozřejmě aktivovali babičky, aby nám našily pro zaměstnance roušky,“ citovala agentura ČTK brněnského restauratéra Raeda Kahwaje, který se snažil brát vše s ironickým nadhledem.

Pohromu prý představují nejen samotné roušky, ale i psychologický efekt, který vládní nařízení bude mít. Provozovatelé hospod, restaurací a barů se obávají, že lidé budou raději sedět doma, než aby si vzali roušku a vyrazili s přáteli do baru či s partnerkou na dobrou večeři.

Ukazuje se, že jejich obavy nejsou neopodstatněné. Někteří lidé už dnes ruší oslavy, které měli v restauracích dojednány na podzim.

Babiš už dal najevo, že s nastavením podzimních pravidel pro nošení roušek není spokojen a pozval si ministra zdravotnictví za své hnutí ANO na kobereček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moc CIA v Česku. Topolánek bez zábran o USA

13:17 Moc CIA v Česku. Topolánek bez zábran o USA

Kauzu Vrbětice považuje Mirek Topolánek za vrchol ledovce působení ruských tajných služeb v Česku. A…