Babišovci chtějí omezit diskuse ve sněmovně. Ale narazili i v koalici

03.01.2016 16:45

Hnutí ANO Andreje Babiše by rádo prosadilo omezení diskusí ve sněmovně. Pravicová opozice totiž už měsíc brání schválení elektronické evidence tržeb dlouhými diskusemi, což se Babišovi nelíbí. Jenže pravděpodobně neuspěje, protože koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL nejsou omezení diskusí v parlamentu nakloněni.

Babišovci chtějí omezit diskuse ve sněmovně. Ale narazili i v koalici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

„Aby měla změna jednacího řádu šanci na schválení, musejí se na ní shodnout všechny strany. My se k omezování diskuse nekloníme, protože demokracie spočívá právě v diskusi,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola. A v podobném duchu se vyjadřuje i předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Roman Sklenák.

ČSSD vidí k prosazení zákonů jinou cestu. Byla by ráda, kdyby bylo možné jednat o zákonech ve třetím čtení celý týden, nejen ve středu a v pátek pár hodin denně, jako je tomu dnes. Lidovci se zase kloní k omezení sáhodlouhých přestávek na jednání klubů.

Nechceme omezovat demokracii, brání se Jermanová

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že ani ODS, ani TOP 09 nápady ANO na omezení diskuse nepodpoří. „ANO spoustu věcí dělá jen jako marketingový tah. Doufám, že ani tento návrh nemyslí vážně. Je dobře, že demokratické strany nechtějí omezit diskusi ani další zvyky, které k demokracii patří,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala. Stejně to vidí i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) ale důrazně odmítá, že by se Babišovo hnutí pokoušelo přistříhávat křídla demokracii. „Usilujeme jen o změnu struktury parlamentních diskusí, náš návrh ničí práva nijak neohrozí,“ oponovala.

Koalice už dnes má možnosti, jak zákon prosadit. Většinovým hlasováním totiž lze diskusi ukončit a nařídit hlasování. Pravicová opozice ovšem kontroluje, že se v takovém případě obrátí na Ústavní soud ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…