Babišovi to bouchá pod zadkem „u něj doma“? Slonková tentokrát vyhrabala toto

06.02.2020 7:57

Server Neovlivní.cz šéfredaktorky Sabiny Slonkové se věnuje ve svém textu vládní žalobě, která byla podána na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací pro holding Agrofert.

Babišovi to bouchá pod zadkem „u něj doma“? Slonková tentokrát vyhrabala toto
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Server o holdingu Agrofert píše jako o holdingu předsedy vlády, Babiš jej však již před více než dvěma lety „zaparkoval“ do svěřenského fondu. Vládní kabinet žalobu schválil podle serveru poté, co věřitelé holdingu začali být nervózní. Když totiž holding přijde o dotace, musí finanční ústavy začít panikařit. 

„Bez dotací by byla skupina Agrofert za rok 2018 pravděpodobně v zisku před zdaněním, ale ve ztrátě po zdanění,“ analyzoval již v minulosti Robert Němec. Veškeré úvěry a půjčky dosahují 23 miliard, zadlužení společnosti tak viditelně stoupá. V roce 2017 bylo zadlužení „jen“ 15 miliard. 

A právě žaloba na Evropskou komisi ze strany vlády může finanční ústavy uklidnit – že jde zkrátka o jakousi státní záruku. 

Ministerstvo pro místní rozvoj pak ve středu obdrželo od Evropské komise českou verzi auditu týkajícího se právě dotací ze strukturálních fondů pro Agrofert. Česká republika má nyní dvouměsíční lhůtu se ke zprávě vyjádřit.

„Českou verzi jsme dostali ve středu odpoledne, do večera by měla dorazit na Ministerstvo pro místní rozvoj,“ potvrdil mluvčí zastoupení ČR při Evropské unii Petr Janoušek. Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo překlad auditní zprávy ve středu v podvečer, nyní má dva měsíce na reakci.

Evropská komise požádala opět české orgány o důvěrné zacházení s auditní zprávou, dokud nebude celý proces ukončen. Poté, co uplyne dvouměsíční lhůta, kterou má Česko na vyjádření od převzetí českého překladu anglické verze auditu, bude Brusel rozhodovat o dalším postupu v závislosti na odpovědi. Komise pak může předvolat zástupce českých úřadů na slyšení, zahájit smírčí řízení, či jednat o částce, jež by měla být vrácena do unijních fondů.

Zpráva auditorů konstatovala, že premiér Babiš má přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Do Česka by měl dorazit i druhý audit EK týkající se přímých zemědělských financí pro holding Agrofert, hotový by měl být během února.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Donutil: Havel a Klaus jsou úžasní, řekl jsem. Táta se mi vysmál a dal předpověď

13:24 Donutil: Havel a Klaus jsou úžasní, řekl jsem. Táta se mi vysmál a dal předpověď

V Prostoru X herec Miroslav Donutil komentoval současná opatření. Že je nedodržují ti, kdo je nařizu…