Babišovi to klesá, Sobotkovi to stoupá

24.06.2015 12:17

Pokud by se nyní konaly sněmovní volby, vládní koalice by si většinu udržela, i když by o něco oslabila. O něco lepšího výsledku by v červnu ve srovnání s předchozím měsícem dosáhla sociální demokracie. Vyplývá to z výsledků volebního modelu, který sestavila agentura STEM na základě zkoumání preferencí. Naopak hnutí ANO vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše by si oproti předchozímu měsíci o něco pohoršilo.

Babišovi to klesá, Sobotkovi to stoupá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna, ilustrační foto
reklama

Podle volebního modelu by nejvíce hlasů ve volbách získalo stále hnutí ANO, které by získalo 26,7 % hlasů (v květnu by to ale bylo 27,1 %). Sociální demokraté by byli se stále poměrně velkým odstupem druzí s 21,7 % (21,2 %). Na třetím místě stále zůstávají komunisté s 14,7 % (14,9 %). Výrazně si polepšila TOP 09 s 9,6 % (8,1 %), ale i ODS se 7,8 % (6,4 %). Naopak o něco hůře by dopadli lidovci s 6,4 % (6,9 %). Do sněmovny by se už neprobojovalo hnutí Úsvit, i když by dopadl o něco lépe, než před měsícem s 2,8 % (1,7 %).

Průzkum zde

Autoři výzkumu upozorňují, že sestavit model volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v minulých volbách, nebo se změní, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli apod.

Tento volební model agentury STEM vychází ze stranických preferencí, zanedbává občany, kteří nejsou schopni nebo ochotni uvést žádné preference. Opírá se o lidi, kteří neodmítají účast ve volbách, zohledňuje vazbu k volené straně i zájem o politické dění.

Červnový model je postaven na předpokladu volební účasti okolo 57 %.

Z průzkumu plyne, že stávající koalice oslabuje, ale stále by získala většinu 131 mandátů. Polepšila si ODS, která v tomto volebním modelu o desetinu procenta překonala svůj výsledek z posledních sněmovních voleb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

7:31 Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

Bylo to na akci Milionu chvilek pro demokracii, kde zakladatel hnutí Praha Sobě Jan Čižinský odhalil…