Babišovým novinám hrozí pokuta. Kvůli Nečasovi a Nagyové

11.06.2014 10:48

Úřadu pro ochranu osobních údajů vadí, že deník MF Dnes zveřejnil intimní pasáže hovorů tehdejšího premiéra Nečase a jeho milenky Jany Nagyové, nyní Nečasové. Deníku hrozí za zveřejnění odposlechů pokuta. „Rozhodně není veřejným zájmem zveřejňovat, jak si dva partneři říkají zdrobnělinami,“ cituje deník Insider předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů Igora Němce.

Babišovým novinám hrozí pokuta. Kvůli Nečasovi a Nagyové
Foto: Radim Panenka
Popisek: Samotný výslech trval jen krátce. Nečas odmítl vypovídat
reklama

Prý až pětimilionová pokuta hrozí vydavatelství MAFRA, které vlastní ministr financí Andrej Babiš, za zveřejnění odposlechů v kauze Jany Nagyové, nyní Nečasové. Úřad pro ochranu osobních údajů totiž před dvěma týdny zahájil s vydavatelstvím správní řízení. Informaci přinesl středeční deník Insider a uvádí, že úřadu vadí, že deník MF Dnes zveřejnil i intimní pasáže hovorů tehdejší šéfky vládního kabinetu Jany Nagyové s premiérem Petrem Nečasem.

Stalo se to, když MF Dnes zveřejnila přepisy odposlechů, v nichž Nagyová tlačila na Nečase, aby se tehdejší šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník stal prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Funkci prý měl dostat odměnou za své služby pro Nagyovou, kdy pro ni například sledoval tehdejší Nečasovu manželku Radku. V těchto hovorech řešil milenecký pár kromě práce i osobní vztahové věci.

To Nečas promíchal veřejnou funkci se svým soukromím

„Určitě je veřejným zájmem, aby se veřejnost dozvěděla, jakým způsobem se obsazují vysoké funkce. Ale rozhodně není veřejným zájmem, jak si dva partneři říkají zdrobnělinami," řekl deníku Insider předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec.

Deník MF Dnes se pochopitelně brání a uvádí, že zveřejnění i intimnějších pasáží rozhovoru bylo nutné pro zachování kontextu. Chtěl prý také ukázat, jak se propojuje jejich soukromý vztah s rozhodováním o státních záležitostech.

„Byl to Petr Nečas, který promíchal veřejnou funkci se svým soukromím," řekla šéfredaktorka MF Dnes Sabina Slonková. „My jsme přesvědčeni, že jsme odposlechy zveřejnili oprávněně na základě odkazu na veřejný zájem. A jsme přesvědčeni, že to prokážeme," dodala.

Uvedené pasáže se objevily i v dalších médiích, těm už podle Igora Němce správní řízení nehrozí, protože už přebírala z otevřeného zdroje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …