Babišův ekonom Michl: Sorry, vy analytici. Národní banka udělala to, co musela

20.11.2013 8:01

Analytik Raiffeisenbank a člen poradního týmu REP Andreje Babiše Aleš Michl se zastává České národní banky (ČNB), která se rozhodla záměrně oslabit korunu, aby tak pomohla tuzemským exportérům a tím celé ekonomice. Většina českých analytiků podle něj nechápe, co se to v hospodářství vlastně děje, a tak jim peskovat centrální banku přišlo vhod.

Babišův ekonom Michl: Sorry, vy analytici. Národní banka udělala to, co musela
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euro

Česká ekonomika se podle komentáře Aleše Michla pro Hospodářské noviny nemůže dostat z recese. Je tedy třeba aktivovat "nakopávací" mechanismy. Jeden z nich vychází z rovnice zisku exportérů. "Po téhle rovnici musíme jít, zlepšit její výsledek, tedy zvýšit tržby, nebo snížit náklady. A pomoci zabránit dalšímu propouštění. Oslabení měny by mělo exportu pomoci," věří analytik.

Dle svých slov je de facto v souladu s tím, co říká centrální banka: Že je třeba cenové stability, že je třeba zabránit pádu ekonomiky do deflace, do nevýdělečného období podniků a velkého propouštění.

Michlův názor je tak v přímém protikladu s názorem ekonoma Pavla Kohouta, exprezidenta Václava Klause nebo někdejšího premiéra za ČSSD Jiřího Paroubka. Ti všichni spolu s dalšími odborníky krok ČNB kritizují.

Všechno má svá rizika

Podle analytika jsme v období "čištění ekonomických bilancí", kdy lidé spoří, nenavyšují svou spotřebu, jako jsme byli zvyklí. Hypotéky nerostou tak dynamicky jako dřív, podnikové investice jsou zabrzděné, firmy splácejí dluhy, ale nedělají velké investice, mají nevyužité kapacity. "Tohle čištění ekonomických bilancí může ekonomiku uvrhnout na deset, dvacet let do stagnace a deflace, jako se to stalo Japonsku. Proto národohospodářská politika musí reagovat. Sorry, vy překvapení 'analytici'," píše Michl ve svém komentáři.

Analytik připouští, že i krok ČNB má - tak jako všechno - svá rizika. Ale až se ekonomika nakopne a rizikem se naopak stane inflace, pak nechá centrální banka korunu posilovat. "Pokud tomu tak bude, bilance centrální banky s kupou eur půjde do drsné ztráty při každém posílení kurzu. Vědom si tohoto rizika, vědom si toho, že ČNB má už dávno třeba s Izraelci, Chilany a Slováky záporný kapitál, tvrdím, že bez tohoto nakopnutí ekonomiky efekt čištění ekonomických bilancí způsobí, že podniky nebudou dlouho nabírat a nezaměstnanost se stane ještě větším problémem," uzavírá Aleš Michl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…