Babišův střet zájmů? Německá europoslankyně, kterou premiér označil za pomatenou, představila rezoluci

18.6.2020 6:36 odp.

Návrh na rezoluci kritizující možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) dnes představila předsedkyně kontrolního výboru Evropského parlamentu Monika Hohlmeierová. Česká republika ani další státy si dle ní nebudou moci vybírat, jak budou uplatňovat pravidla Evropské unie o střetu zájmů. O rezoluci, jež má odsoudit Babišův střet zájmů, se bude v Evropském parlamentu hlasovat během pátku. Německá politička též líčila, že se během své cesty do České republiky členové její mise setkali s „agresivitou, kterou dosud nezažili“.

Babišův střet zájmů? Německá europoslankyně, kterou premiér označil za pomatenou, představila rezoluci
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Monika Hohlmeierová, poslankyně Evropského parlamentu od 2009

Anketa

Měl by být Xaver Veselý ODVOLÁN z Rady ČT?

3%
97%
hlasovalo: 12289 lidí
„Nikdo si nemůže vybírat svá pravidla,“ pronesla německá lidovecká europoslankyně, podle které Česko budí dojem, že pro něj neplatí část unijního finančního nařízení o střetech zájmů.

Chystaná rezoluce má vyjádřit politování nad tím, že Babiš stále kontroluje Agrofert a přitom má zároveň vliv na rozdělování evropských peněz v Česku, což má „zpochybňovat nezávislý a objektivní výkon jeho funkce“. Návrh též Evropskou komisi vyzývá k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Kontrolní výbor Hohlmeierové podnikl v únoru cestu do Česka, kdy jeho členové zjistili, že české úřady neumějí střety zájmů politiků efektivně kontrolovat. Česká pravidla se podle ní liší od standardu v jiných zemích, neboť jsou v nich rozhodující čestná prohlášení politiků, jež úřady neprověřují.

Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Premiér to odmítá a usnesení EP i jeho misi v Česku označuje za zpolitizovanou záležitost, která má ovlivnit výsledek dosud neukončené auditní procedury.

Dle šéfky kontrolního výboru by EK měla stanovit jasná pravidla, aby předešla tomu, že například aktuální český audit nebude uzavřen ještě dlouhé měsíce.

Tvrzení o tom, že se europoslanci snaží politicky ovlivnit práci auditorů, Hohlmeierová odmítla. „Babiš se snaží dělat ze sebe oběť. Není obětí, je odpovědný za stát, měl by být odpovědný za to, co dělá. Měl by dávat odpovědi, měl by být transparentní a konstruktivně spolupracovat,“ řekla.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Německá politička Babiše odsoudila, že se od něho měla setkat s urážkami a členové její mise se v ČR setkali s „agresivitou, kterou dosud nezažili“.

Narážela tak zřejmě na slova premiéra, které pronesl na české členy mise Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksu (Piráti). Ty Babiš označil za vlastizrádce.
Na ně se pak měla snést dávka výhružek. „Během 14 dnů jsem dostal několik tisíc výhružek... Psali nám, že budeme pověšeni, zastřeleni, zavražděni. Mým dětem chodily obrázky, jak se po druhé světové válce věšeli kolaboranti," prohlásil Zdechovský, který měl i s rodinou kvůli výhružkám policejní ochranu.

O Monice Hohlmeierové předseda vlády na únorové tiskové konferenci věnující se z velké části koronavirové hrozbě pronesl, že je „trošku pomatená“: „Ona je trošku pomatená a nerozumí, jak fungují Evropské dotace. Tahle mise je samozřejmě politická a nemá ani smysl pro mě.“ „Žádný střet zájmů nemám, protože jsem postupoval podle lex Babiš,“ pravil premiér.

Hohlmeierová v orgánech EU působí již od roku 2009. Aktuálně je předsedkyní Výboru pro rozpočtovou kontrolu, členkou Konference předsedů výborů, Rozpočtového výboru, delegace pro vztahy s Čínskou lidovou republikou a je také náhradnicí ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, v delegaci pro vztahy s Palestinou a v delegaci pro vztahy s Kanadou. Mezi její poslední činnosti patřila příprava mimořádného zasedání Evropské rady o víceletém finančním rámci, obnovení trestního stíhání předsedy vlády České republiky v souvislosti se zneužitím finančních prostředků EU a potenciálními střety zájmů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Sdělte prosím s kým jste schopni jít při volbách do nějaké/program/ koalice

Úspěch ve volbách/ v politice/ m.j.předpokládá,najít spojence ve stranách, které mají v programu podobné cíle,záměry a metody řešení,jinými slovy k prosazení se u voličů nestačí mít " jenom" pravdu v pohledu jak by se věc mohla lépe řešit,nýbrž přímo čím,jakými změnami lze ukončit současný děsivý úp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijde den...! Babiš bořil Sněmovnu. Skončil hrozivě

11:11 Přijde den...! Babiš bořil Sněmovnu. Skončil hrozivě

Sněmovní schůze ke kauzám hnutí STAN začala obsáhlým projevem lídra ANO Andreje Babiše. Ten věděl, ž…